fiba.com

W środowy wieczór rozpoczął się turniej finałowy w hiszpańskiej lidze koszykówki. Na początek rywalizowały drużyny z grupy „A”, gdzie polskich kibiców ciekawił mecz pomiędzy Iberostarem Tenerife Tomasza Gielo i Unicają Baloncesto Malaga Adama Waczyńskiego.

Jako pierwsi na parkiecie hali w La Fontecie pojawili się zawodnicy FC Barcelony Lassa i Joventutu Badalona. Faworytem starcia był rzecz jasna zespół ze stolicy Katalonii, ale rywale napsuli sporo krwi. Po pierwszej połowie, zgodnie z oczekiwaniami prowadziła Barca – 44:30, lecz w drugiej połowie lepsi byli koszykarze z Badalony, którzy wygrali ją różnicą dziesięciu oczek. Jednak w ostatecznym rozrachunku triumfowała FCB – 96:92. Najwięcej punktów dla wygranych zdobył Nikola Mirotić – 16, zaś dla Joventutu Conor Morgan – 21.

Kolejnym starciem był „polski” mecz pomiędzy Iberostarem Tenerife Tomasza Gielo i Unicają Baloncesto Malaga Adama Waczyńskiego. Tutaj też faworyt był jeden i był nim zespół z Andaluzji. Już do przerwy Unicaja prowadziła – 43:32. W drugiej połowie przewaga Malagi była już dużo mniejsza, ale i tak ją wygrali, a całe spotkanie dość pewnie – 83:70. Adam Waczyński był najlepszym zawodnikiem, zdobywając 17 pkt., zaś dla Teneryfy najwięcej rzucił Fin Sasu Salin – 15 pkt. Natomiast Tomasz Gielo dołożył do tego pięć oczek.

Na koniec byliśmy świadkami derbowego starcia pomiędzy ekipami z Kraju Basków – Retabet Bilbao Basket oraz Kirolbet Baskonia Vitoria. Zwyciężyli ci drudzy i to dość zdecydowanie – 87:64. Początek i pierwsza kwarta były jednak bardzo zacięte, a na tablicy było po 23. W drugiej odsłonie koszykarze z Vitorii odskoczyli nieco i na przerwę schodzili z prowadzeniem – 44:37. Później potwierdzali już tylko swoją wyższość i pewnie szli po zwycięstwo. Najskuteczniejsi byli Luca Vildoza – 20 pkt., dla zwycięzców i Jonathan Rousselle – 12 pkt., dla pokonanych.