REKLAMA

W niedzielę o godzinie 7.00 otwarto lokale wyborcze i rozpoczęło się głosowanie w drugiej turze wyborów na Prezydenta RP. Lokale wyborcze są dziś otwarte do 21.00, a ze względu na pandemię wybory odbywają się w reżimie sanitarnym. W lokalach wyborczych obowiązuje nakaz noszenie maseczek.

Od północy z piątku na sobotę obowiązuje cisza wyborcza, która potrwa do zakończenia wyborów, czyli do 21.00 jeżeli żadna z obwodowych komisji wyborczych nie przedłuży głosowania.

Kiedy obwodowe komisje wyborcze mogą przedłużyć głosowanie? Przede wszystkim w wyniku nadzwyczajnych wydarzeń takich jak powódź, zalanie lokalu wyborczego, katastrofa budowlana, komunikacyjna czy konieczność dodrukowania kart do głosowania.

Żeby otrzymać kartę do głosowania, trzeba pokazać komisji dokument potwierdzający tożsamość. Członkowie komisji mogą poprosić o zdjęcie maseczki w celu weryfikacji.

Po otrzymaniu karty należy zagłosować na wybranego kandydata, poprzez postawienie jednego znak X w jednej kratce przy nazwisku wyłącznie jednego kandydata, następnie złożyć ją na pół i wrzucić do urny. Dla własnego bezpieczeństwa warto wziąć ze sobą do lokalu długopis.

Idąc dziś do lokalu wyborczego musicie pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Przy wejściu konieczna dezynfekcja rąk, a w środku obowiązkowo trzeba zakryć usta i nos, a także utrzymywać 1,5 metrowy odstęp od innych osób.

W II turze wyborów wprowadzono pierwszeństwo w głosowaniu dla osób powyżej 60 lat, niepełnosprawnych, z dzieckiem poniżej 3 lat a także kobiet w ciąży. W lokalu wyborczym jednocześnie przebywać może nie więcej niż jedna osoba na cztery metry kwadratowe, nie wliczając w to członków obwodowej komisji wyborczej.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Piotr Busz