REKLAMA

Zacznijmy od tego, że w okresie świąt Bożego Narodzenia zamknięte będą wyciągi narciarskie we Francji, Niemczech i Włoszech, a otwarte w Austrii i Szwajcarii.

1. Austria

W tym tygodniu władze Austrii poinformowały, że wyciągi narciarskie zostaną otwarte 24 grudnia, jest jednak „ale” – korzystając będą musieli się stosować do szeregu obostrzeń sanitarnych.

Warunki na stokach: Liczba miejsc w wagonikach wyciągów gondolowych została ograniczona o połowę. Obowiązywać będzie konieczność zakrywania usta i nos oraz zachowywania wyznaczonej odległości od innych narciarzy.
Noclegi: Hotele, bary i restauracje będą zamknięte conajmniej do 7 stycznia, stąd stoki będą dostępne praktycznie tylko dla Austriaków lub obcokrajowców, którzy wybiorą się na jednodniową wycieczkę na austriackie stoki.
Kwarantanna: Władze Austrii wprowadzają rygorystyczne zasady kwarantanny dla osób przybywających z zagranicy. Do 10 stycznia 10-ciodniową kwarantanną zostaną objęci ci, którzy przyjeżdżają z krajów, w których dwutygodniowa liczba infekcji przekracza 100 w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców. Praktycznie wszystkie kraje Europy znajdują się w tej grupie państw, w tym oczywiście Polska.

2. Francja

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że władze tego kraju wprowadzą środki mające zniechęcić narciarzy do udawania się w okresie świątecznym do innych krajów.

Warunki na stokach: Wyciągi narciarskie we Francji będą nieczynne co najmniej do stycznia.

Noclegi: Na święta władze zadecydowały o otwarciu zimowych kurortów, ale turyści nie będą jednak mogli jeździć na nartach z powodu zamkniętej infrastruktury.

Kwarantanna: Francuzi po powrocie z narciarskich wojaży zmuszeni są do tygodniowej kwarantanny.

Francja, Źródło: Twitter.

3. Włochy

Warunki na stokach: Ośrodki narciarskie we Włoszech będą zamknięte co najmniej do 6 stycznia.

Puste stoki we Włoszech. Źródło: Twitter.

4. Szwajcaria

Warunki na stokach: Działają stoki narciarskie. Ograniczenia w licznie narciarzy na wyciągach, obowiązek noszenia maseczek i przestrzegania odległości od innych osób.

Noclegi: Ograniczenie liczby gości w hotelach, a także nakaz zamykania restauracji po godz. 15.

Szwajcaria, Źródło: Twitter Reuters/Denis Balibouse

5. Czechy, Słowacja, Słowenia, Serbia i Bułgaria

Do tej pory nie jest wiadome jak tej zimy będą funkcjonowały ośrodki narciarskie w Czechach, Słowenii i na Słowacji. Jak informują agencje, do sezonu narciarskiego przygotowują się w Serbii i Bułgarii.

6. Polska

Warunki na stokach: Stoki narciarskie w Polsce pozostają otwarte.

Noclegi: Hotele dostępne tylko na wyjazdy służbowe. Bary i restauracje zamknięte.