wikipedia
REKLAMA

Autor: Kacper Gładkowski

Maciej Stuhr w 1999 roku ukończył psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Potem zdał do krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, dyplom na Wydziale Aktorskim uzyskał w 2003 roku. W latach 2004-2008 był aktorem warszawskiego Teatru Dramatycznego. Od 2008 roku jest w zespole Nowego Teatru w Warszawie, sceny, której szefem artystycznym jest Krzysztof Warlikowski. W czasie studiów był współzałożycielem kabaretu „Po żarcie”.

Na scenie debiutował jeszcze w okresie studiów. W 2001 roku zagrał Raskolnikowa w kameralnej „Zbrodni i karze” Fiodora Dostojewskiego, Stuhrowi partnerował Henryk Talar.

Na ekranie zadebiutował w Dekalogu X Krzysztofa Kieślowskiego w 1988 r. występując w roli Piotrka. Kolejne role, które niewątpliwie zapadły widzom w pamięć, to „Fuks”, „Chłopaki nie płaczą”, „Przedwiośnie”, „Poranek kojota”, „Testosteron”, „33 sceny z życia”, „Listy do M.” czy „Planeta singli”. Jednak w ostatnich latach swoją rolą w filmie „Pokłosie” wzbudził dużo kontrowersji i poruszył opinię publiczną.

W 2005 roku został uhonorowany tytułem Mistrza Mowy Polskiej, a w 2008 r., został Honorowym Ambasadorem Polszczyzny. 11 kwietnia 2014 r., został odznaczony srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Jego ojcem jest również fantastyczny aktor Jerzy Stuhr.

Wszystkiego Najlepszego od portalu WLC.PL