REKLAMA

Prezydent Andrzej Duda mianował dziś Małgorzatę Manowską na stanowisko I Prezes Sądu Najwyższego. Zastąpi ona prof. Małgorzatę Gersdorf, której sześcioletnia kadencja dobiegła niedawno końca.

O powołaniu prof. Małgorzaty Manowskiej na stanowisko najważniejszego polskiego sądu poinformowała w poniedziałkowe przedpołudnie Kancelaria Prezydenta RP – Andrzeja Dudy. Wybór ten nie był zaskoczeniem, choć Zgromadzenie Ogólne sędziów SN poparło zdecydowaną większością głosów kandydaturę sędziego Włodzimierza Wróbla. Dotychczas tradycją było, że taka właśnie osoba wybierana była przez urzędującego aktualnie prezydenta. Wielu prawników i konstytucjonalistów ma spore wątpliwości co osoby prof. Manowskiej, że będzie ona kolejnym wykonawcą poleceń władz Prawa i Sprawiedliwości. Przypomnijmy, że to właśnie Sąd Najwyższy stwierdza w Polsce ważność wyborów, a przed nami wybory prezydenckie, których przeprowadzenie może być niezgodne z prawem.

Manowska orzekała dotychczas w izbie cywilnej w/w sądu, a wcześniej była jednym z wiceministrów u Zbigniewa Ziobry. Kierowała też Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury, z której wyciekło ostatnio ponad 50 tys. danych osobowych. O tym fakcie, na antenie TVN 24 wspominał dziś poseł Lewicy – Krzysztof Śmiszek. W 1992 roku ukończyła prawo na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie w 2001 roku uzyskała stopień naukowy doktora nauk prawnych za pracę pt. ” Postępowanie nakazowe w procesie cywilnym”.

Fot. Darwinek/wikimedia.commons/CC-BY 3.0