Fot. Twoja Twarz Brzmi Znajomo/FB
REKLAMA

Autor: Kacper Gładkowski

Małgorzata Walewska jest polską śpiewaczką, mezzosopranistką. W 1994 r., zdołała ukończyć z wyróżnieniem warszawską Akademię Muzyczną, w klasie nie kogo innego, a samej prof. Haliny Słonickiej, zdobywając już wówczas, czyli w trakcie studiów, swe pierwsze nagrody na konkursach międzynarodowych, między innymi we Wrocławiu, ale i w takich miejscach jak Las Palmas. W 1991 r., Małgorzata Walewska rozpoczęła systematyczną współpracę z warszawskim Teatrem Wielkim.

Jest śpiewaczką nie tylko wybitną, bo i interesującą z punktu widzenia samej jej osobowości. Zaznacza się zwłaszcza w rysie Małgorzaty Walewskiej swoista olbrzymia i niczym nie zagrożona pasja w wykonywaniu utworów. Pewnie to właśnie dzięki temu, w zestawieniu brytyjskiego słynnego tygodnika Time, w 1999 roku Małgorzata Walewska została zaliczona do grona dziesięciu najsławniejszych Polaków, jako „jedna z gwiazd, które oświetlą Polsce drogę w następne tysiąclecie.“ Oprócz tego trzeba dodać i podkreślić, iż w konkursie Perły Polskiej Gospodarki 2008 r., została ona uhonorowana Perłą Honorową za krzewienie kultury Polskiej w świecie.

Rok 2016 zaznaczył się wybitnie w karierze Małgorzaty Walewskiej. To bowiem czas jej roli w charakterze Wdowy na deskach Teatru Wielkiego w Warszawie, gdzie realizowano słynną opere Władysława Żeleńskiego „Goplana”. W kategorii „utwór odkryty na nowo” produkcja ta została nagrodzona w konkursie prestiżowego International Opera Awards 2017. Rzecz jasna to zaledwie mały wycinek z wielu dotyczących osiągnięć Walewskiej – wystarczy wspomnieć, iż sezon 2017/2018 zaznaczył się w karierze artystki kreacją niezwykłą, bo taką też była rola matki Mojżesza w sakralnej operze „Mojżesz” A. Rubinsteina, czy też rola w sztuce „Falstaffie”, gdzie polska diwa wcieliła się w Pannę Quickly. Od 8 marca 2014 zasiada w jury programu rozrywkowego Polsatu „Twoja twarz brzmi znajomo”. Dzięki temu trzy lata z rzędu była nominowana do Telekamery „Tele Tygodnia” w kategorii Juror.