wikimedia.commons
REKLAMA

Autor: Kacper Gładkowski

Uznawana jest za najwybitniejszą aktorkę amerykańską i jedną z największych w historii światowego kina. Urodziła się 22 czerwca 1949 roku w Summit w stanie New Jersey w USA.

Jako dziecko marzyła o karierze śpiewaczki operowej. Dzięki udziałowi w szkolnych przedstawieniach zainteresowała się aktorstwem. Dostała się do prestiżowego Vassar College, a potem na wydział dramaturgiczny uniwersytetu Yale. Potem przeniosła się do Nowego Jorku. Pierwsze sukcesy Meryl odniosła na deskach teatru. Występ w sztuce „27 Wagons Full of Cotton”, według Tennessee Williamsa przyniósł jej nominację do nagrody Tony. Na ekranie Meryl Streep debiutowała w 1977 roku, w filmie „Julia” Freda Zinnemanna.

Prezydent Barack Obama uhonorował ją w 2010 roku Narodowym Medalem Sztuki. W 2004 roku Meryl Streep została odznaczona przez Amerykański Instytut Filmowy nagrodą za całokształt twórczości. Za rolę demonicznej Mirandy aktorka otrzymała kolejny Złoty Glob dla najlepszej aktorki w filmie komediowym lub musicalu i czternastą nominację do Oscara. W 2008 roku wzięła udział w ekranizacji kultowego musicalu „Mamma Mia!” na podstawie piosenek ABBY. Za role otrzymała kolejne nominacje do nagród. Również w 2008 roku wzięła udział w filmie „Wątpliwość” w reżyserii Johna Patricka Shanleya. Kolejne jej dobre role, to postać Julii Child w „Julie i Julia” oraz postać Margaret Thatcher w filmie „Żelazna Dama” za którą otrzymała ósmy w swojej karierze Złoty Glob.

W latach 1984–1990 otrzymała sześć nagród People’s Choice Awards dla ulubionej aktorki filmowej. W 1990 roku wystąpiła w filmie „Pocztówki znad krawędzi”, będącym adaptacją autobiograficznej książki aktorki Carrie Fisher. Obraz skupiał się na relacjach córki z matką oraz ich rywalizacji i walce z ambicjami. W filmie obok Streep wystąpili Shirley MacLaine i Dennis Quaid. Za rolę w tym obrazie Meryl została dziewiąty raz nominowana do Oscara. W 1991 wystąpiła w melodramacie Alberta Brooksa „W obronie życia”.

W 2012 roku na 62. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie aktorka otrzymała statuetkę Honorowego Złotego Niedźwiedzia. Na rok 2013, aktorka planuje rolę w filmie „August: Osage County”, będącym ekranizacją sztuki teatralnej autorstwa Tracy Letts.

Meryl Streep jest w związku małżeńskim z Donem Gummerem. Para ma czworo dzieci.