REKLAMA

Już w najbliższy wtorek, w Galerii Sztuki Współczesnej odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Alfabet sztuki”.  Tym razem, tematem przewodnim będą mistrzowie grafiki.

Grafika jest techniką, w której powiela się jakiś rodzaj rysunku, obrazu lub jakiejś ilustracji – wyjaśnia w rozmowie z wlc.pl Jerzy Jabłczyński, dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku – Wśród klasycznych technik grafiki wyróżniamy: drzeworyt, miedzioryt, techniki trawione, czyli akwafortę, akwatintę.

W trakcie spotkania zaprezentowane zostaną ilustracje, portrety, sceny rodzajowe, pejzaże, fantazje i abstrakcje. Uczestnicy wykładu będą mieli okazje poznać dzieła dawnych mistrzów drzeworytu i miedziorytu oraz przykłady najciekawszych grafik z XX i XXI wieku.

Podczas wykładu będą pokazywane reprodukcje takich grafik, które uznałem za najciekawsze, czyli na przykład: Giacomo Battista Piranesi, czy Maria Sibylla Merian, a ze współczesnych Wiesław Haładaj – mówi Jerzy Jabłczyński – Pokażemy mistrzów dawnych, nowszych oraz całkiem współczesnych; głównie z Polski ale też z innych krajów.

Jerzy Jabłczyński, który poprowadzi wtorkowe spotkanie,  uzyskał dyplom na łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni malarstwa prof. Andrzeja Gieragi i pracowni biżuterii prof. Andrzeja Szadkowskiego. Jest laureatem Grand Prix 11. Międzynarodowego Przeglądu Form Złotniczych w Legnicy i wyróżnienia w I Triennale Malarstwa „Animalis” w Chorzowie. Obecnie pełni obowiązki Dyrektora Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku.

Wykład prowadzony w ramach „Alfabetu sztuki” odbędzie się 26 lutego 2019 r. o godzinie 17.30. Wstęp na spotkanie będzie bezpłatny.

Michał Walczewski