REKLAMA

Kompozycja rzeźbiarska „Wspominam Zielony Rynek”, wykonana w l. 2006-2010 przez Antoniego Bisagę w szczególny sposób opisuje plac targowy istniejący we Włocławku do początku lat 80. XX wieku.

Na obrotowej płycie otoczonej lustrami znajdują się gęsto ustawione gliniane figurki ludzi, zwierząt, drobiazgowo opracowane przedmioty typowe dla targowiska – wóz konny, skrzynki, worki ze zbożem czy z mąką, waga szalkowa, butelki, owoce, warzywa. Są też elementy infrastruktury – pompa, kosze na śmieci, tablica ogłoszeń. Poza realiami, twórca pokazuje też klimat tego miejsca – po placu targowym przechadzają się rodziny z dziećmi, pobyt umila kapela muzykantów z solistką w stroju ludowym, jest kwiaciarka, kobieta zwijająca motek wełny przy stojaku z tkaninami, wsparty na kulach chromy sprzedawca gołębi i zmęczony mężczyzna, śpiący na furmance.

Kompozycja rzeźbiarska „Wspominam Zielony Rynek” została przekazana przez jej autora w darze do zbiorów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej w marcu 2020 r. 10 lat temu była pierwszy raz eksponowana w muzeum na wystawie retrospektywnej „Antoni Bisaga. Remanent twórczości anno domini 2010”. Obecnie, w roku obchodów 80. rocznicy urodzin Antoniego Bisagi, można ją ponownie oglądać w holu gmachu Zbiorów Sztuki przy ul. Zamczej.

Pełna informacja na ten temat: http://muzeum.wloclawek.pl/obiekt-tygodnia-wspomnienie-zielonego-rynku/