REKLAMA

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, w ramach dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego kontynuuje realizację zadania pt. „Barwne, posażne, ocalenia warte. Konserwacja zabytkowych skrzyń posagowych z Kujaw i ziemi dobrzyńskiej”. Dotacja, przy dofinansowaniu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, umożliwiła do tej pory wykonanie pełnej konserwacji dziewięciu skrzyń z ziemi dobrzyńskiej i jednej z Kujaw.

W drugim etapie renowacji poddanych zostanie dziewięć skrzyń posagowych z Kujaw. Konserwację mebli prowadzi Pracownia Renowacji Antyków, Kupno-sprzedaż, Roman Wietrzycki z Włocławka. Jej zakończenie nastąpi do 24 listopada 2020 r.

Fotografie i zapis filmowy dokumentujące prace wykorzystane zostaną do przygotowania kilkuminutowego filmu promocyjnego. W ramach zadania planowana jest także wystawa czasowa pt. „Półskrzyneczek i wianeczek. Konserwacja posagowych skrzyń malowanych z Kujaw i ziemi dobrzyńskiej”, która prezentowana będzie w Muzeum Etnograficznym w dniach od 1 do 27 grudnia 2020. Ponadto wykonana zostanie digitalizacja zabytków, a dane zostaną wprowadzone do muzealnego systemu ewidencji zabytków MONA oraz opublikowane w Katalogu zbiorów online.

Pełna informacja na ten temat: http://muzeum.wloclawek.pl/drugi-etap-konserwacji-zabytkowych-skrzyn-posagowych/