REKLAMA

Zespół Szkół Muzycznych im. Czesława Niemena we Włocławku jak co roku wychodzi z ofertą skierowaną do najmłodszych mieszkańców Włocławka i okolic. Jednakże, z uwagi na sytuację epidemiczną panującą w kraju, działalność edukacyjna i popularyzatorska jest bardzo utrudniona. Większość uczniów ZSM uczy się w trybie zdalnym, toteż przeprowadzenie audycji muzycznych w przedszkolach z udziałem utalentowanej młodzieży z „muzyka” wydawać by się mogło niemożliwe. Okazuje się jednak, że dla nauczycieli i uczniów naszej włocławskiej szkoły muzycznej nie ma rzeczy niemożliwych! Udowodnili to podczas zeszłorocznego wiosennego lockdown’u, organizując Wirtualne Drzwi Otwarte, a teraz wcielają w życie kolejny interesujący pomysł.

Od początku stycznia szkoła realizuje projekt edukacyjny pod nazwą „Hybrydowe audycje muzyczne dla przedszkolaków”, którego autorem i koordynatorem jest pani Marta Miklaszewska. Projekt, adresowany do najmłodszych mieszkańców Włocławka i okolic, ma na celu propagowanie kultury muzycznej wśród maluchów, a także prezentację umiejętności zdobywanych przez uczniów ZSM oraz promocję szkoły w środowisku lokalnym. Polega na stworzeniu i przedstawieniu wychowankom włocławskich przedszkoli multimedialnych audycji muzycznych, podczas których prezentowane i opatrzone komentarzem słownym będą nagrania video dokonane przez uczniów – solistów oraz zespoły kameralne.

W styczniu b.r. w Przedszkolach Publicznych nr 12 i nr 17 zaprezentowana została audycja zatytułowana „Zimowa wizyta”. Dzieci poznały podczas niej trzy rodziny instrumentów muzycznych oraz wysłuchały wirtualnego koncertu uczniów ZSM, na który złożyły się w dużej mierze kolędy i piosenki świąteczne, ale także przeboje muzyki klasycznej. Pod koniec lutego uczniowie ZSM gościli z wirtualną wizytą już w czterech placówkach: PP nr 11, PP nr 12, PP nr 17 oraz PP nr 35. Tym razem audycja nosiła tytuł „W krainie instrumentów”, a prowadząca opowiadała o instrumentach muzycznych, na których można nauczyć się grać we włocławskiej szkole muzycznej – m.in. gitarze, wiolonczeli, skrzypcach, fortepianie, flecie, oboju, klarnecie i trąbce. Nie zabrakło też przykładów wspólnego muzykowania w zespołach kameralnych oraz śpiewających chóralnie uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej. Nauczyciele i uczniowie nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa i szykują kolejne edukacyjne niespodzianki dla maluchów.

Warto wspomnieć, że Zespół Szkół Muzycznych im. Czesława Niemena we Włocławku rozpoczął z dniem 1 marca 2021 roku rekrutację na rok szkolny 2021/22 do wszystkich szkół, wchodzących w jego skład:

Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia o ośmioletnim cyklu kształcenia (realizującej podstawę programową kształcenia ogólnego w tym samym zakresie, co wszystkie szkoły podstawowe),

Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia (prowadzącej naukę w trybie popołudniowym),

Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia – Wydział Instrumentalny (prowadzącej naukę w trybie popołudniowym w sześcioletnim cyklu kształcenia),

Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia – Wydział Wokalny (prowadzącej naukę w trybie popołudniowym w czteroletnim cyklu kształcenia).

Szczegółowe informacje na temat rekrutacji oraz wnioski rekrutacyjne znaleźć można na stronie szkoły:

http://zsmwlo.edu.pl/pl,news2,rekrutacja_na_rok_szkolny_2021_2022,267.html#tresc_strony

Szkoła zachęca też do zapoznania się z prezentacjami instrumentów oraz występami uczniów i nauczycieli dostępnymi na szkolnym kanale youtube:

https://www.youtube.com/channel/UCMyNKHMe1xJE1NLXHSpIMRA/featured
https://www.youtube.com/channel/UCMyNKHMe1xJE1NLXHSpIMRA/featured