REKLAMA

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Kuchenki gazowe, pralkę i węgiel na zimę, odzież i ciepłe buty, żywność i środki czystości, a także wymarzone drobiazgi otrzymają od nas w ramach akcji „Szlachetna Paczka” pani Julia, pani Teresa oraz pani Urszula w wnuczką. Oprócz pracowników Urzędu Marszałkowskiego do portfeli sięgnęli także nasi koleżanki i koledzy z trzech marszałkowskich instytucji – wspólnie zebraliśmy ponad 10 tysięcy złotych.

To zindywidualizowana, konkretna pomoc, odpowiedź na zdefiniowane potrzeby osób w trudnej sytuacji, w jakimś sensie także spełnienie ich skromnych marzeń. Ale jednocześnie wysłamy do nich czytelny komunikat, w którym mówimy im, że w te święta nie są same – mówi marszałek Piotr Całbecki, który dziś (11 grudnia) w gronie współpracowników pakował prezenty.

Do „Szlachetnej Paczki” przyłączamy się od wielu lat. Tym razem wspieramy osoby starsze i samotne, które z trudem wiążą koniec z końcem, a mimo to zachowują pogodę ducha i wspierają innych. Owdowiała półtora roku temu pani Urszula z rejonu Włocławka mieszka z wnuczką licealistką w małym domku z przeciekającym dachem; po opłaceniu rachunków na życie zostaje im mniej niż 400 złotych miesięcznie. Schorowana pani Teresa z rejonu Golubia-Dobrzynia dysponuje jeszcze mniejszym dochodem, w jej mieszkaniu nie ma toalety; trzy razy w tygodniu odwiedza inną starszą panią, by pomóc jej w codziennych sprawach. Pani Julia, która opiekuje się pięćdziesięcioma bezdomnymi zwierzętami, mieszka w rejonie Sępólna Krajeńskiego; po śmierci matki jest zupełnie sama, utrzymuje się wyłącznie z zasiłków i datków.

Oprócz pracowników Urzędu Marszałkowskiego naszą „Szlachetną Paczkę” finansują tym razem także nasi koleżanki i koledzy z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego i Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Rozwoju.

„Szlachetna Paczka” to ogólnopolska akcja charytatywna, której celem jest pomoc rodzinom żyjącym w niezawinionej biedzie, osobom starszym, samotnym, niepełnosprawnym, rodzinom wielodzietnym. Dzięki zaangażowaniu darczyńców i wolontariuszy dary trafiają pod właściwe adresy na dwa tygodnie przed Bożym Narodzeniem.