REKLAMA

16 lipca we wtorek około godziny 21:30 w oknie życia znajdującym się we Włocławku przy ul. Orlej u Sióstr Wspólnej Pracy we Włocławku znalezione zostało dziecko. Jedna z sióstr, siostra Monika, która miała tej nocy dyżur, usłyszała alarm o godzinie 21:34, który zasygnalizował, że ktoś pozostawił w specjalnie przygotowanej wanience dziecko. Znaleziona dziewczynka, jak szacuje siostra Agata Błaszczyk, wikaria generalna ze Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi, nie miała dużo więcej niż dobę.
Na miejsce od razu została wezwana policja i pogotowie, ponieważ takie są konieczne procedury w takich przypadkach.

Wcześniej, odkąd funkcjonuj we Włocławku okno życia, podobny przypadek miał miejsce tylko raz, w 2015 r. Wtedy to również w oknie życia została znaleziona dziewczynka, która przez siostry została nazwana Hania, która szybko trafiła do adopcji. Dziewczynka znaleziona we wtorek od sióstr otrzymała imię Miriam Agata.

-” Jak z siostrami już przyjęłyśmy dziewczynkę i zawiadomiłyśmy pogotowie, to zwróciłyśmy uwagę, że jest to dzień Matki Bożej Szkaplerznej z góry Karmel i powierzyłyśmy tę dziewczynkę takiej szczególnej opiece Matce Bożej i ufam, że ona nadal będzie się opiekować nią i tak jak pozwoliła jej przeżyć, że nic strasznego się jej nie stało, tak nadal będzie się nią opiekować i życzymy maleństwu, żeby znalazło prawdziwych kochających rodziców, którzy dadzą jej to, co jest jej potrzebne, aby mogła być pięknym człowiekiem”. – mówi Agata Błaszczyk, wikaria generalna ze Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi.

Dziewczynka przebywa w tej chwili w szpitalu we Włocławku. Na stronie internetowej Diecezja Włocławska możemy przeczytać informację, że lekarz określił stan dziewczynki jako dość dobry. Dziewczynka będzie przebywać w szpitalu do momentu wydania decyzji przez Sąd Rodzinny o umieszczeniu jej w opiece zastępczej.
Po przeprowadzonych badaniach w szpitalu lekarz, który ją badał, stwierdził, że dziewczynka jest w dobrym stanie. Waży 3560 gramów. Po stanie pępowiny można stwierdzić, że dziecko urodziło się mniej więcej dobę przed oddaniem. – powiedział lek. med. Krzysztof Szczepański, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku.

Dziecko urodziło się prawdopodobnie w warunkach domowych.
Policja poszukuje teraz matki dziecka, aby sprawdzić, czy nie potrzebuje pomocy medycznej.

W świetle prawa okna życia są gwarantem bezpieczeństwa dla osób, które z jakiegoś powodu zostawiają w nich swoje dzieci. Dlatego takim osobą nie zagrażają żadne konsekwencje.