REKLAMA

1 czerwca II LO im. M. Kopernika obchodzić będzie jubileusz. Honorowy patronat nad imprezą objęli: Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki i Prezydent Miasta Włocławek Marek Wojtkowski. Część oficjalna i artystyczna odbędzie się w Browarze B. Absolwenci spotkają się również w szkole i na części nieoficjalnej w Hotelu Aleksander.

Z tej okazji zaplanowano wiele działań w bieżącym roku szkolnym.

4 grudnia uczniowie udali się do Torunia w ramach wycieczki edukacyjnej. Na początek wszyscy uczestnicy zobaczyli i wysłuchali informacji o wahadle Foucaulta, które jest umieszczone pod dachem Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

Następnie grupa fizyczna uczestniczyła w laboratoriach fizycznych. W tym czasie grupa geograficzna udała się na Starówkę, żeby wziąć udział w grze edukacyjnej: „ Śladami Tony’ego Halika” w Muzeum Podróżników. Kolejnym punktem wyjazdu obu grup był Dom Mikołaja Kopernika, gdzie uczniowie uczestniczyli w projekcji 4D: „Mikołaj Kopernik- poprzednicy i następcy”. Później, przechodząc przez sale zabytkowego  średniowiecznego domu, oglądali wystawy poświęcone patronowi II LO im. M. Kopernika oraz astronomii.

31 stycznia uczniowie mogli uczestniczyć w niezwykłej lekcji anatomii – naukowej  wystawie Body Worlds Vital autorstwa dr Gunthera von Hagensa. Uczniowie mieli możliwość podziwiać wewnętrzne piękno naszego ciała i zajrzeć do najskrytszych zakamarków ludzkiego organizmu.

7 lutego młodzież szkoły gościła w BioCentrum Edukacji Naukowej w Warszawie. Uczniowie mieli okazję brać udział w warsztatach biotechnologicznych, samodzielnie wykonując doświadczenia wg nowoczesnych metod i procedur badawczych. Tematem zajęć było badanie własnego DNA.

21 lutego odbył się „Dzień Naukowca. Tego dnia gościliśmy w II LO pracowników z Instytutu Centrum Chemii w Małej Skali z Torunia. Jest to zespół naukowo – dydaktyczny związany z uczelnią wyższą, zajmujący się popularyzacją nauk przyrodniczych, do których należy m.in. chemia. Członkowie zespołu zaprezentowali efektowne pokazy doświadczeń chemicznych.

27 lutego miały miejsce uroczyste obchody Dnia Patrona pod nazwą Kosmiczny Dzień. Z tej okazji szkoła gościła wykładowców i studentów z kół naukowych z UMK w Toruniu, reprezentujących Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej. Poprowadzili oni ciekawe wykłady, warsztaty i ćwiczenia, dotyczące m.in. fizyki instrumentów strunowych, radioastronomii, poszukiwania inteligentnego życia we Wszechświecie, budowy komory mgłowej oraz spektroskopii.

Na 5 kwietnia zaplanowany jest koncert w Teatrze Impresaryjnym, w którym wystąpią absolwenci szkoły (zespół muzyczny i wokaliści). Kierownictwo muzyczne nad koncertem objęli pani Larysa Krzyżańska, prowadząca w szkole koło wokalne i absolwent „Kopernika” pan Piotr Matuszkiewicz – muzyk, kompozytor i aranżer oraz wieloletni juror w Konkursie Piosenek Maryli Rodowicz.

Z okazji jubileuszu planowane jest także wydanie okazjonalnego „Copernicusa” m.in. ze wspomnieniami absolwentów oraz monografii szkoły.

Kacper Gładkowski