REKLAMA

W najbliższy piątek w Galerii Sztuki Współczesnej odbędzie się wernisaż dwóch wystaw: indywidualnej – „Obrazy dla umiejącego patrzeć – malarstwo” Wojciecha Kapelańskiego prezentowanej w Sali Głównej i zbiorowej – „Pamięci Wojciecha Kapelańskiego”, która odbędzie się w Małym Salonie.

Wojciech Kapelański urodził się w 1944 roku w Gniewkowie, na Kujawach. Był absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Również we Wrocławiu ukończył studia artystyczne w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. Dyplom z Malarstwa oraz Malarstwa dla Architektury uzyskał w 1971 roku. Przez trzynaście lat był nauczycielem akademickim w macierzystej uczelni. Po stanie wojennym wyemigrował do Kanady.

W latach 1985-1993 na emigracji, kontynuował swoją twórczość i współtworzył życie artystyczne Polonii w Toronto. W 1993 roku powrócił do kraju. Zamieszkawszy w Toruniu, uprawiał malarstwo, rysunek i grafikę użytkową. Artysta zmarł w czerwcu 2018 roku.

Wystawę pt. „Obrazy dla umiejącego patrzeć” zaplanowaliśmy wspólnie z twórcą – powiedział dla wlc.pl Jerzy Jabłczyński, dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku – Dotrzymując obietnicy danej artyście przedstawimy włocławskiej publiczności jego obrazy i rysunki. Wojciech Kapelański był wnikliwym obserwatorem otaczającego nas świata, odtwarzał go lub przetaczał przez filtr swojej artystycznej wyobraźni. W jego pracach odnajdziemy kadry spajające rzeczywistość z metafizyką. Większość pokazywanych prac została wykonana kredkami. Artysta doprowadził swój warsztat do fotorealistycznej perfekcji.

Wyjątkowość wystawy i twórczości Wojciecha Kapelańskiego polega na tym, że przy użyciu tak prostych środków artystycznych jak zwykłe kredki, potrafił osiągnąć tak niezwykłe efekty i jakość prac. W tej sztuce zacierają się granice między malarstwem i rysunkiem. Momentami ma się wrażenie, że ogląda się niezwykłe w swoim rodzaju fotografie, by po pewnym czasie stwierdzić, że oglądamy nowe, zupełnie inne zjawisko artystyczne.

Równolegle do wystawy prezentowanej w Salonie Głównym, w Małym Salonie zostaną pokazane prace dwudziestu czterech artystów z całej Polski, dedykowane zmarłemu toruńskiemu artyście. Pomysłodawcą i kuratorem wystawy jest profesor ASP we Wrocławiu Paweł Lewandowski-Palle.

Ta wystawa jest wypowiedzią artystyczną na temat twórczości i życia Wojciecha Kapelańskiego. Stąd jej tytuł – wyjaśnia artysta plastyk Krzysztof Walczewski – Każda z tych prac jest indywidualnym odbiciem wrażeń, które były wynikiem spotkania z Wojciechem, jego życiem, twórczością i śmiercią. Jest też przykładem jak w bardzo różny sposób, każdy z nas może być widziany i odbierany przez innych ludzi – nawet tych z najbliższego otoczenia.

W wystawie wezmą udział prace artystów: Wojciecha Akuszewskiego, Piotra Błażejewskiego, Agaty Czeremuszkin-Chrut, Michała Jędrzejewskiego, Wojciecha Kaniowskiego, Andrzeja Klimczaka-Dobrzanieckiego, Piotra Klugowskiego, Stanisława Ryszarda Kortyka, Jerzego Kosałka, Lecha Kubiaka, Wacława Kuczmy, Pawła Lewandowskiego-Palle, Zbigniewa Opalewskiego, Sylwestra Piędziejewskiego, Filipa Pręgowskiego, Mirosławy Rocheckiej, Kazimierza Rocheckiego, Krzysztofa Skarbka, Joanny Strzeleckiej-Traczykowskiej, Anny Szewczyk, Michała Trägera, Krzysztofa Walczewskiego, Jacka Wojciechowskiego, Tomasza Zawadzkiego, Andrzeja Zdanowicza i Henryka Zimaka.

Wernisaż obu wystaw odbędzie się w piątek, 5 kwietnia 2019 r. o godz. 18:00. Wstęp wolny.

Michał Walczewski