REKLAMA

Wnioski o świadczenie 300+ na rok szkolny 2022/2023 można wysyłać tylko elektronicznie. Świadczenia trafiają do rodziców wyłącznie na konta bankowe.  ​​​​​​​Świadczenie z programu Dobry Start, tzw. 300+, przysługuje raz w roku, bez względu na dochód rodziny. Można je otrzymać na dziecko, które uczy się w szkole i jest w wieku do 20 lat lub do 24 lat w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami.
Wnioski można składać od 1 lipca do 30 listopada 2022 r. tylko drogą elektroniczną – za pośrednictwem PUE ZUS, portalu Emp@tia oraz bankowości elektronicznej. Na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS) jest specjalny kreator, który pomoże rodzicom wypełnić wnioski i uniknąć błędów przy ich składaniu. Kreator ten dostępny jest również w ukraińskiej wersji językowej. Wsparciem służą też pracownicy w placówkach ZUS, którzy pomogą w założeniu profilu na PUE i poprawnym wypełnieniu wniosku.
Świadczenie 300 + trafia do rodziców na wskazany we wniosku numer rachunku bankowego. Rodzice, którzy złożą wniosek do 31 sierpnia, otrzymają pieniądze do końca września. Ci, którzy wyślą go później – w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wszystkich dokumentów. Decyzje oraz zawiadomienia dotyczące świadczeń 300+ przekazywane są
w formie elektronicznej.
Świadczenie 300+ z programu Dobry Strat to jednorazowe wsparcie dla rodziców na zakup podręczników i akcesoriów szkolnych dla dzieci. Od lipca 2021 r. przyznaje i wypłaca je Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Każdego roku z „Dobrego startu” korzysta ok. 4,4 mln dzieci. Łączna kwota wsparcia w latach 2018-2022 wyniesie ok. 6,65 mld zł.
Informacja opublikowana jest pod adresem: https://www.zus.pl/-/od-1-lipca-mo%C5%BCnask%C5%82ada%C4%87-wnioski-o-%C5%9Bwiadczenie-300-z-programu-dobry-start?redirect=%2F .