REKLAMA

Już od dziś kierowcy, którzy posiadają polskie prawo jazdy są zwolnieni z obowiązku posiadania go przy sobie i okazywania podczas kontroli drogowej na terytorium naszego kraju. Do tej pory za brak tego dokumentu przy kontroli groził nam mandat karny w wysokości
50 złotych. Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, która wprowadziła wiele zmian w przepisach, m.in. właśnie ten dotyczący braku konieczności posiadania przy sobie dokumentu upoważniającego do kierowania pojazdami.


W trakcie kontroli drogowej nasze dane i uprawnienia będą sprawdzane w Centralnej Ewidencji Kierowców. Od dzisiaj swoje mPrawo Jazdy możemy znaleźć w aplikacji mObywatel. Znajdziemy tam też mPojazd, czyli dane z dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu, polisy OC.
Aplikacja mObywatel na 30 dni przed terminem upływu ważności polisy OC lub badania przypomni nam o tym właściwym komunikatem.

Co znajdziemy ponadto w mPojeździe? Znajdziemy takie dane pojazdu jak marka i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego.
Ponadto w aplikacji mObywatel ma pojawić się również informacja o posiadanych punktach karnych.

To nie koniec zmian. Wczoraj weszły w życie nowe przepisy dotyczące dowodów rejestracyjnych. Teraz kiedy w dotychczasowym dowodzie rejestracyjnym wypełnione zostaną wszystkie rubryki przeznaczone do wpisania terminu następnego badania technicznego, nie trzeba już wymieniać dowodu rejestracyjnego pojazdu na nowy. Ponadto nowelizacja przepisów wprowadziła również:

1. zniosła obowiązek przedkładania do rejestracji pojazdu dowodu własności, jeżeli od ostatniej rejestracji pojazdu nie nastąpiła zmiana w zakresie jego własności.
2. możliwość zachowania dotychczasowego numer rejestracyjny pojazdu przy przerejestrowaniu, jeżeli pojazd ten był zarejestrowany na terytorium Polski i posiada tablice zgodne z właściwymi przepisami.
3. możliwość rejestracji pojazdu lub czasowej rejestracji pojazdu w miejscu czasowego zamieszkania właściciela pojazdu.

Zachęcamy do zapoznania się z informacją o pozostałych zmianach w przepisach ruchu drogowego, o których pisaliśmy tutaj: