REKLAMA

W związku z gwałtownym wzrostem zakażeń premier Mateusz Morawiecki ogłosił nowe obostrzenia. Cała Polska od soboty 24.10 zostanie objęta strefą czerwoną. Dotychczas największe obostrzenia dotyczyły 152 powiatów, a 228 powiatów należało do strefy żółtej.

Zmiana dotyczy szkół podstawowych. Klasy od 4 do 8 będą pracowały w trybie zdalnym, by zmniejszyć kontakty społeczne, czy natężenie ruchu w komunikacji publicznej. – Odpowiedzialność za efektywność naszych działań spoczywa na wszystkich także na młodzieży. Dlatego dzieci i młodzież od godz. 8.00 do 16.00 mogą wychodzić tylko pod opieką dorosłego – mówił premier. Obowiązek przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna, a także ograniczenia w funkcjonowaniu lokali gastronomicznych, sanatoriów oraz organizacji imprez, spotkań i zgromadzeń. Rząd uruchamia też Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów – program przeznaczony do koordynacji pomocy osobom starszym, zarówno na szczeblu centralnym, jak i samorządowym.

Kolejna zmiana dotyczy pubów i kawiarni. – Nie będą one mogły prowadzić działalności jak do tej pory. Będą jedynie dania na wynos – mówił Morawiecki. Jak dodał takie rozwiązanie przewidziane jest na najbliższe dwa tygodnie, ale może zostać przedłużone.