REKLAMA

Autor: Karolina Korpalska

Są piękne i tajemnicze, a do tego stosunkowo łatwe w uprawie. Gdy dobrze się nimi zaopiekujemy, potrafią kwitnąć całymi miesiącami, odwdzięczając się pięknymi kwiatami. Początkującym polecana jest odmiana Phalaenopsis zwana Orchideą, która nie ma dużych wymagań i dostępna jest w bardzo wielu wersjach kolorystycznych.


Wytyczną w pielęgnacji storczyków powinny być ich liście, których baczne obserwowanie pozwala szybko się zorientować czy kwiaty ma właściwą opiekę z naszej strony. Kiedy są soczyście zielone mamy pewność, że roślina jest odpowiednio nawilżona, gdy zwijają się w harmonijkę storczyk daje nam znać, że potrzebuje większego nawodnienia. Kiedy jego liście są małe sprężyste i więdną, wtedy storczyk sygnalizuje, że został przelany i należy natychmiast przesadzić go do nowej ziemi. Kolejnym bardzo ważnym elementem rośliny, który pozwala ocenić, czy pielęgnacja przebiega prawidłowo, są korzenie storczyka. Zdrowa roślina ma jędrne i grube korzenie, gdy storczyki otrzymują zbyt mało wody ich korzenie przybierają srebrzystą barwę. Brązowe korzenie świadczą o tym, że kwiat zaczyna gnić i potrzebuje szybkiej zmiany podłoża. Korzenie storczyka to tzw korzenie powietrzne, bardzo charakterystyczny ich element, zapewnia roślinie odpowiednie nawilżenie i zapobiega wysychaniu. Kiedy pielęgnacja storczyków falenopsis nie będzie miała dla was już żadnych tajemnic, możecie sięgnąć po bardziej wymagające odmiany tej pięknej rośliny: Cymbidium, Oncidium, Cambria, Cypripedium czy Dendrobium Emma White.


Storczyki: uprawa i podlewanie


Wielu wytrawnych hodowców storczyków podkreśla, że kwiatów nie należy podlewać wodą “prostu z kranu”. Najbardziej odpowiednia jest deszczówka albo woda destylowana. O ile tej pierwszej można “nałapać” stawiając pojemnik na deszczówkę w ogrodzie czy balkonie, o tyle ta druga jest dość kosztowna. Najważniejsze, żeby kwiaty podlewać miękką wodą, a do tego wystarczy zwykła kranówka, którą przed podlewaniem odstawiamy na godzinę.
Jak podlewamy storczyki? Niektórzy podlewają rośliny tradycyjnie, czyli wlewając wodę bezpośrednio do doniczki, a następnie wylewając jej nadmiar ze spodeczka. Większość hodowców zaleca podlewać storczyki poprzez kąpiele wodne, które zapewniają roślinom odpowiednie nawilżenie przez dwa tygodnie. Najwygodniej ustawić doniczki z kwiatami w dość dużym pojemniku lub np. w wannie wypełnionej przegotowaną wodą i pozostawić je w niej przez 20-30 minut. Następnie wyciągnąć rośliny z kąpieli, ustawić na tacy i odsączyć nadmiar wody. Następnie można umieścić doniczki w ich osłonkach. Pomiędzy kolejnymi kąpielami wodnymi storczyki należy codziennie spryskiwać odstaną wodą. Uwaga – spryskiwać należy wyłącznie korzenie! Podczas wiosennego i letniego deszczu storczyki można wynieść na balkon lub taras i wystawić je pod strumień wody.

Storczyki pielęgnacja po przekwitnięciu


Kiedy kwiaty opadają, a pęd usycha można odnieść wrażenie, że storczyk zakończył swój żywot. To tylko złudzenie, a storczyków po przekwitnięciu nie należy się pozbywać! Kiedy roślina straci kwiaty, będzie potrzebowała trochę czasu (oraz witamin), aby przebudzić się na nowo. Nie należy jej pospieszać, niektóre storczyki są bardzo kapryśne i potrafią zakwitnąć ponownie dopiero po dwóch czy trzech latach. W oczekiwaniu na ponowne przebudzenie storczyków nie można zapominać o ich prawidłowej pielęgnacji. To, że storczyki nie kwitną, nie oznacza przecież, że nie wymagają regularnego podlewania. Czasem zdarza się, że storczyki po przekwitnięciu potrzebują po prostu więcej słońca, często dobrze robi im zmiana stanowiska, bywa i tak, że rośliny zakwitają, gdy usłyszą od nas kilka miłych słów.


Pielęgnacja storczyków w domu: podłoże i przesadzanie


W sklepach ogrodniczych bez problemu dostaniecie specjalne podłoże do storczyków, ale możecie przygotować je samodzielnie z kory sosnowej różnej wielkości, keramzytu, węgla drzewnego, kawałków korka, mchu torfowca i styropianu. Storczyki ustawiamy na stanowisku dobrze oświetlonym, pamiętając, że światło powinno być rozproszone, a kwiaty nie powinny być wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
Storczyki przesadzamy dopiero wtedy, gdy ich dolna część nie mieści się w doniczce. Najczęściej jest to koniecznie raz w roku. Najlepiej, gdy roślina przesadzana jest do pojemnika wykonanego z tego samego materiału – jeśli wcześniej uprawiana była w plastikowej doniczce (która pozwala monitorować stan korzeni i ułatwia proces fotosyntezy) przesadzamy ją do takiej samej, tylko o nieco większych ściankach. Przed przesadzaniem storczyków warto namoczyć korzenie w wodzie, dzięki temu będą bardziej elastyczne i mniej podatne na uszkodzenia.
Ostrożnie wyjmujemy roślinę z podłoża i delikatnie rozluźniamy korzenie, dokładnie oczyszczając je z pozostałości starego podłoża. Po oczyszczeniu bryły korzeniowej należy dokładnie przyjrzeć się korzeniom – przegniłe i suche elementy usuwamy, pamiętamy również o przesypaniu ich cynamonem (przyprawa zawiera substancje, które przyspieszają tworzenie się korzeni i sprawiają, że roślina jest bardziej odporna na zagniwanie, choroby bakteryjne i grzybowe) albo węglem drzewnym (chroni przed wnikaniem patogenów).
Na spód doniczki wsypujemy warstwę drenażu, następnie częściowo wypełniamy ją podłożem, umieszczamy storczyka i zasypujemy podłożem około 2 cm poniżej krawędzi doniczki.
Roślinę podlewamy niewielką ilością wody (jeśli dużo korzeni wymagało usunięcia, robimy to dopiero po dwóch tygodniach) i stawiamy na spodeczku z wodą i keramzytem. Po dwóch tygodniach od przesadzania storczyki nawozimy.


Należy pamiętać, że nigdy nie przesadzamy storczyków, które kwitną! Jeśli zajdzie taka potrzeba, należy wcześniej usunąć kwiatostany.