REKLAMA

Fani polskiego futbolu mogą czuć się usatysfakcjonowani. TVP i Canal + w poniedziałkowe popołudnie potwierdzili oficjalnie, że przedłużyli prawa do nadawania najwyższej piłkarskiej ligi w naszym kraju. Potwierdziły się, więc zakulisowe pogłoski sprzed kilku tygodni.

Najważniejszym faktem dla kibiców jest informacja, że tak jak w poprzednich dwóch sezonach, tak w rozgrywkach 2021/2022 i 2022/2023 nadawcą wszystkich meczów będzie Canal +, a TVP ma prawo do pokazywania jednego spotkania w jednej kolejce w paśmie otwartym, równolegle z Canal +.

Warto zaznaczyć, że TVP będzie miało, tak jak dotychczas, prawo do puszczania skrótów z meczów w serwisach informacyjnych, a także magazynach poświęconych PKO Ekstraklasie. W związku z trudną sytuacją ekonomiczną, wcześniejszy przetarg na prawa telewizyjne, ma pomóc klubom w zachowaniu płynności finansowej, bowiem wpływy ze środków marketingowych i kontraktów medialnych są głównym punktem budowy budżetów drużyn.

Oto, co powiedzieli po podpisaniu umowy przedstawiciele poszczególnych podmiotów:

  • Z Ekstraklasą jesteśmy związani od 1995 roku i już ćwierć wieku mamy przywilej towarzyszyć piłkarzom i kibicom polskich klubów jako główny nadawca. Tak długi i stabilny „związek” to nie tylko know-how wynikający z wieloletniej współpracy i doświadczenia, co jest gwarancją najwyższej jakości realizacji i obsługi telewizyjnej, ale też zobowiązanie do gry fair play w trudnych, nieprzewidywalnych czasach. Dlatego podjęliśmy rozmowy o takiej renegocjacji umowy, która daje Ekstraklasie gwarancję stabilności – bez względu na zewnętrzne okoliczności, na jakie nie mamy wpływu. Efektem tych rozmów jest podpisane właśnie porozumienie. W najbliższych trzech sezonach wszystkie mecze PKO Bank Polski Ekstraklasy będzie więc można nadal oglądać w CANAL+ na platformie satelitarnej, w ofercie dostawców telewizji kablowej oraz online dzięki nowej usłudze CANAL+ telewizja przez internet. Pozostaje nam powiedzieć – gramy dalej, do zobaczenia, na żywo w CANAL+ i mamy nadzieję na żywo na stadionach – przekazała Edyta Sadowska, prezes zarządu CANAL +.
  • To wielki sukces Telewizji Polskiej. O dwa lata przedłużyliśmy umowę z piłkarską Ekstraklasą i to na znacznie lepszych warunkach. W sezonach 2021/22 i 2022/23 będziemy dysponować w każdej kolejce albo pierwszym albo drugim wyborem spotkania. To gwarantuje, że najlepsze mecze będą dostępne w każdym polskim domu. Oczywiście, prawa do Ekstraklasy to ważne uzupełnienie piłkarskiego portfolio TVP: mamy EURO, mistrzostwa świata, Ligę Mistrzów, eliminacje do europejskich Pucharów, Puchar Króla i Włoch, II ligę, Ekstraligę kobiet oraz przede wszystkim mecze reprezentacji Polski – zarówno tej prowadzonej przez Jerzego Brzęczka, jak również młodzieżowych oraz kobiet – zakomunikował Jacek Kurski, prezes Zarządu Telewizji Polskiej S.A.

  • Sytuacja w Europie oraz na świecie w zakresie praw mediowych jest trudna i niepewna, zdarza się, że partnerzy wycofują się z umów i odmawiają wypłaty pieniędzy. Również u nas wobec zawieszenia rozgrywek czasowo wstrzymane zostały wypłaty przez nadawców. Każdy taki przypadek to duży problem, gdyż wpływy ze scentralizowanych praw mediowych i marketingowych stanowią bazę budżetów klubowych. Dzięki nowym umowom z CANAL+ i TVP będziemy mogli zagwarantować klubom stabilne wypłaty na poziomie 225 mln zł również w kolejnych trzech sezonach. Podobne rozwiązania wprowadzone są także w innych krajach. Jeśli to tylko możliwe – na całym świecie kontynuowane są relacje z nadawcami celem zapewnienia ciągłości rozgrywek sportowych i zarządzenia sporami na gruncie umów licencyjnych – wyjaśnia prezes Ekstraklasy S.A. Marcin Animucki.

Za:satkurier.pl