źródło: twitter KPRM
REKLAMA

Autor: Michał Waliszewski

Na dzisiejszej (02.12) konferencji prasowej, premier Mateusz Morawiecki podał najważniejsze informacje dotyczące szczepień przeciw covid-19.

„To co daje nam nadzieję – jeszcze trochę większą niż miesiąc temu – na zakończenie walki z wirusem i powrót do normalności, to jest szczepionka. Polska podpisała odpowiednie umowy i mamy już złożone zamówienia na 45 milionów dawek.” – poinformował szef rządu.

„Szczepionki będą darmowe, dobrowolne i dwudawkowe”

„Wirus ma swoje zasilanie wtedy, kiedy się transmituje z człowieka na człowieka, kiedy przenosi się z człowieka na człowieka. Szczepionka odcina tę możliwość w najlepszy możliwy sposób” – powiedział na konferencji prasowej Mateusz Morawiecki.

Premier opisał też samą logistykę jej wprowadzania. „Rejestracja on-line, przez internet dla tych którzy będą sobie tego życzyli. A dla tych, którzy nie chcą się taką metodą posłużyć, będzie możliwość również zgłoszenia metodami tradycyjnymi. Następnie punkt drugi – zgłoszenie do punktu szczepień, sam moment zaszczepienia pierwszego – punkt trzeci i punkt czwarty: po 21 dniach powtórzenie szczepienia”.

„Cały proces ma być zorganizowany w sposób szybki, szczepionka będzie dobrowolna i darmowa dla wszystkich tych, którzy będą chcieli („się zaszczepić” – red.), będzie też dobrowolna”.

Na konferencji zaapelował także o odpowiedzialność: „Nawet jeżeli ktoś się czuje młody i silny, to poprzez zaszczepienie może ochronić kogoś starszego. Może przerwać ten łańcuch zakażeń i ochronić nawet swoich rodziców. (…) Patrzmy też na szczepienia jako ochronę miejsc pracy.”

Została też podana informacja, że przewidywany początek szczepień powinien przypaść na luty. Mateusz Morawiecki wezwał też do silnego przeciwstawienia się fake newsem o szczepionkach.

Przypomnijmy też, że dziś Wielka Brytania jako pierwsza, dopuściła do użycia szczepionkę przeciw koronawirusowi.