REKLAMA

Program polityki zdrowotnej jest realizowany i współfinansowany przez samorządy z terenu województwa i Urząd Marszałkowski. Z bezpłatnych badań diagnostycznych pozwalających na stwierdzenie zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B lub C mogą skorzystać włocławianie nie leczeni wcześniej z powodu WZW.

Badania diagnostyczne krwi na obecność antygenu HBsAg i przeciwciał anty-HCV wykonuje VITALABO Laboratoria Medyczne Sp. z o.o. z Bydgoszczy.

Punkty pobrań to: Przychodnia AMIMED, ul. Wiejska 31, tel. 795 486 604 (badania można wykonać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 10.30) oraz Placówka VITALABO, Al. Chopina 45/2, tel. 539 196 738 (badania można wykonać od poniedziałku do piątku, w godz. od 7.00 do 11.00).

Program trwa. Badania będą prowadzone do 15 grudnia 2019 roku. Może z nich skorzystać 150 osób dorosłych zameldowanych we Włocławku.

Zapalenie wątroby to stan zapalny wywołany między innymi przez wirusy. Jak dotąd rozpoznano 5 typów wirusowego zapalenia wątroby: A, B, C, D i E. Różnią się one sposobem przenoszenia, czasem trwania i ciężkością przebiegu.

Wirusowe zapalenie wątroby typu B i C to choroby zakaźne wywołane przez wirusy HBV i HCV. Wirus HBV jest ok. 100 razy bardziej zakaźny niż HIV. Do zakażenia może dojść podczas: kontaktu z zakażoną krwią, kontaktu z zakażonymi niejałowymi narzędziami i sprzętem używanymi podczas zabiegów medycznych oraz tych stosowanych do zabiegów fryzjerskich, kosmetycznych czy tatuażu (np. cążki, nożyczki oraz inne ostre narzędzia do pielęgnacji paznokci rąk i stóp, pęsety, kolczyki, itp.), ale także w innych sytuacjach.

U większości osób zakażenie przebiega bezobjawowo i przechodzi w formę przewlekłą. Objawy narastają powoli, dając oznaki uszkodzenia wątroby nierzadko po wielu latach.