REKLAMA

RL9”, „Lewy”, „Gladiator”, „Maszyna”, czy jak ochrzciły go niemieckie media „Leih-wandowski”. Każde z tych określeń to pseudonimy najlepszego polskiego piłkarza Roberta Lewandowskiego. Napastnik Bayernu Monachium kończy dziś 32 lata. Z tego powodu życzymy mu wszystkiego najlepszego!

Robert Lewandowski urodził się 21 sierpnia 1988 roku w Warszawie. Swoją piłkarską karierę od najmłodszych lat rozwijał w stolicy kraju. Zaczął od treningów w Varsovii, następnie przeniósł się do Delty, skąd trafił do rezerw obecnego mistrza Polski Legii. Ówcześni szkoleniowcy „Wojskowych” nie poznali się na talencie „Lewego”, więc ten swojego szczęścia musiał szukać gdzieś indziej. W 2006 roku trafił do Znicza Pruszków i od tej pory jego kariera ruszyła mocno do przodu. W podwarszawskim klubie rozegrał dwa sezony, dwukrotnie zdobywając tytuł króla strzelców III i II ligi. Po niezwykle udanych rozgrywkach 2007/2008 Lewandowski przeszedł do Lecha Poznań. W „Kolejorzu” nie pograł jednak zbyt długo, bo tylko dwa sezony. W tym czasie zdobył mistrzostwo, puchar i superpuchar kraju. Otrzymał także nagrodę dla najlepszego piłkarza Ekstraklasy. W 2010 roku zgłosiła się po niego Borussia Dortmund i Polak znalazł się w zespole z Zagłębia Ruhry. Początki w drużynie Juergena Kloppa były ciężkie. Niemieckie media określały wychowanka Varsovii mianem „ LewandDOOFski”. Polak swoją gigantyczną pracą zamknął usta wszystkim krytykom. W ciągu pobytu w Borussii zdobył z nią dwa mistrzostwa Bundesligi, jeden Puchar i Superpuchar Niemiec, a także dotarł z nią do finału Ligi Mistrzów, gdzie piłkarze Kloppa ulegli Bayernowi. W ostatnim sezonie spędzonym w Dortmundzie Lewandowski zgarnął koronę króla strzelców, zdobywając 20 bramek. Następnie przeniósł się za darmo do Bayernu, gdzie występuje do tej pory. Już sześciokrotnie zdobywał mistrzostwo Bundesligi z Bawarczykami. W ciągu 6 sezonów został najskuteczniejszym obcokrajowcem w historii niemieckiej ligi piłkarskiej.

W reprezentacji Polski Robert Lewandowski zadebiutował 10 września 2008 roku w meczu eliminacji do MŚ z San Marino. Biało – czerwoni zwyciężyli 2:0, a „Lewy” strzelił jedną z bramek. Do tej pory wystąpił w 112 spotkaniach w reprezentacji, w których zdobył 61 trafień. To czyni go najskuteczniejszym piłkarzem w historii. Wraz z drużyną narodową, piłkarz Bayernu Monachium, wystąpił na Mistrzostwach Europy w Polsce i na Ukrainie w 2012 roku, mistrzostwach Europy w 2016 roku we Francji, gdzie biało – czerwoni doszli do ćwierćfinału, a także w mistrzostwach świata w Rosji w 2018 roku.

Robert Lewandowski jest wielokrotnym laureatem nagród dla najlepszego piłkarza Polski, a także zwycięzcą plebiscytu Przeglądu Sportowego na Sportowca Roku 2015. Poza tym trzykrotnie zajmował w nim drugie miejsce.