REKLAMA

Główny Inspektorat Sanitarny przypomina procedury, które powinniśmy zastosować gdy dowiadujemy się, że mieliśmy kontakt z osobą zakażoną koronawirusem.
Przede należy przypomnieć sobie, w jakiej sytuacji mieliśmy styczność z osobą chorą. Jeśli spotkanie było przelotne, z odległości większej niż 2 metry, ryzyko zakażenia jest niewielkie. W takim przypadku obserwujmy swój stan zdrowia, dbajmy o siebie i zachowujmy się zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. W takiej sytuacji nie trzeba poddawać się kwarantannie.

Jeśli jednak kontakt z zakażonym był bliższy niż 2 metry i dłuższy niż 15 minut (przebywanie w jednym pomieszczeniu, bezpośrednia rozmowa), jeśli nastąpił kontakt fizyczny (np. podanie ręki, dotknięcie zużytej chusteczki, narażenie na kaszel) – istnieje większe prawdopodobieństwo zakażenia.

W takiej sytuacji należy zgłosić się do sanepidu i zostać w domu do momentu otrzymania decyzji o nałożeniu kwarantanny. Informacja ta zostanie przekazana telefonicznie, poprzez automatyczne powiadomienie o kwarantannie.

Ważne! W tej sytuacji inni domownicy nie są objęci kwarantanną.

Odpowiedzi na najważniejsze i najczęściej zadawane pytania dotyczące kwarantanny można sprawdzić na portalu gov.pl/koronawirus.

Materiał Głównego Inspektoratu Sanitarnego jest opublikowany: https://www.gov.pl/web/koronawirus/miales-kontakt-z-osoba-chora-na-covid-19-sprawdz-co-zrobic