REKLAMA

no images were found

Autor: Kacper Gładkowski

WŁOCŁAWIANINIE NIE TRUJ SIEBIE I INNYCH ! 

Od 1 września oficjalnie w Polsce zaczął się okres grzewczy. Szczególnie widoczne zmiany napotykają mieszkańcy dużych i średnich miast. Sztandarowym przykładem jest stolica małopolski gdzie od początku września obowiązują zakazy palenia w piecach węglem. Dotyczy nie tylko pieców i palenisk węglowych, ale także kominków oraz ciężkich, stacjonarnych grilli. 

CZYM MOŻNA PALIĆ W PIECU ? 
Problem ze smogiem spowodował, że wiele polskich miast (w tym Włocławek) podjęły prace nad ustaleniem zasad ogrzewania domów. W tym celu powstały uchwały antysmogowe wskazujące rodzaj urządzeń grzewczych, które są dopuszczone do stosowania, a także rodzaj paliw, których użycie jest zakazane. Co ważne, taka uchwała musi określać obszar, w którym ma obowiązywać. Może to być całe województwo, ale też i konkretne miasto lub miasta, w których występuje problem smogu.


KONTROLA PRZEDE WSZYSTKIM 
 To czym palimy, może być skontrolowane przez odpowiednie służby. Straż Miejska, a także uprawnieni urzędnicy mają prawo wejść na teren prywatnej nieruchomości w godz. 6.00-22.00, a na teren firmy – przez całą dobę. Kontrole smogowe prowadzone są przez pracowników włocławskiej Delegatury WIOŚ-u. We Włocławku znajdują się trzy stacje pomiarowe, których obsługą zajmuje się WIOŚ. Stacje te umiejscowione są: w centrum miasta przy ul. Okrzei, na osiedlu Południe przy ul. Gniazdowskiego oraz osiedlu Zawiśle ul. Chełmicka. Jeśli w wyniku kontroli zostanie stwierdzone, że właściciel pali w piecu niewłaściwymi materiałami, może nałożyć mandat do 500 zł. W przypadku nie przyjęcia mandatu, sprawa jest kierowana do sądu, który może nałożyć karę w wysokości aż 5 tys. złotych. Niestety dla niektórych obywateli naszego miasta powyższe kary to żaden straszak. 

UŚWIADOMIENIE MIESZKAŃCÓW TO PODSTAWA 
W naszym mieście istnieją różne próby świadomości społeczeństwa pierwsza to edukacyjno – informacyjna : W tym celu publikowane są na internetowej stronie Urzędu Miasta Włocławek różne informacje w tym także tzw. „uchwala antysmogowa” dla województwa kujawsko-pomorskiego. Druga to instytucjonalna poprzez Włocławskie Centrum Edukacji Ekologiczne, które zachęca mieszkańców swoją kampanią informacyjną o różnych inicjatywach np. o rządowym projekcie „Czyste powietrze”.  

SKUTECZNOŚĆ DZIAŁAŃ SŁUŻB SPOSOBEM NA LUDZKĄ BEZMYŚLNOŚĆ
Zdjęcia, które dołączyliśmy w artykule  nadesłane zostały przez zaniepokojonych  mieszkańców przy (ul. Chłodna i ul.Okrzei PKS/PKP). To tylko dwa drobne przykłady ludzkiej bezmyślności oraz braku skuteczności działań straży miejskiej w walce o czyste powietrze. Czy to właśnie  zdrowie ludzkie nie powinno być wartością nadrzędną? W końcu to właśnie dworzec jest skupiskiem młodzieży, która codziennie dostaje się do swoich szkół na terenie miasta. Panie i panowie z miejskiej straży zanim założycie blokady na czyjeś koła, rozejrzyjcie się w stronę kominów. Oprócz czystego powietrza, będziecie mieć również czyste sumienia.