Getty Images
REKLAMA

Autor: Michał Waliszewski

31 lat temu, 4.06.1989 roku w Pekinie na Placu Tiananmen (Plac Niebiańskiego Spokoju), komunistyczne wojsko chińskie zaatakowało pokojowy protest studentów. Zginęło wówczas od setek do tysięcy protestujących. Domagali się demokratyzacji państwa i ukrócenia korupcji. Początkowo komuniści chcieli użyć mniejszych środków, ale te nie przyniosły pożądanych skutków.

W obozie władzy wygrała jednak opcja siłowa i protest zakończono używając czołgów oraz broni maszynowej.

W Chinach dalej rządzi Komunistyczna Partia Chin. Ci ludzie i ich polityczni spadkobiercy nadal są tam u władzy, a teraz zadecydowali o przejęciu Hongkongu. Obywatele HK wiedzą co dla nich i ich protestów będzie oznaczać ta decyzja. Wiedzą o tym również obywatele Republiki Chińskiej (Tajwanu), którzy widząc co dzieje się w Hongkongu zmienili wcześniejsze preferencje wyborcze i najpierw w sondażach, a później w samych wyborach – poparli antychińską kandydatkę na prezydenta.

Warto o tym pamiętać tym bardziej, że stoimy u progu kolejnej Zimnej Wojny, która rozegra się między USA, a Chinami.

Warto o tym pamiętać, gdy idąc do sklepu po zakup kolejnego sprzętu elektronicznego mamy do wyboru produkt chiński lub np. koreański, japoński, czy amerykański. Nie miejmy złudzeń: w Chinach nie ma prawdziwego kapitalizmu. Te pieniądze zasilą komunistów, którzy będą wywierać presję na kolejne kraje, w tym Tajwan.

Warto o tym pamiętać, gdy mamy iść do kina, czy kupić grę i czytamy, że kolejny film z Hollywood, czy gra zostały zmienione, ponieważ studio chciało zarabiać także w Państwie Środka. Warto może wtedy pomyśleć o konkurencji?

Warto o tym pamiętać, gdy widzimy protesty w USA. Tam ludzie zachowują się często wręcz szaleńczo, ale dalej policja aresztuje choćby i tysiące, ale właśnie zwykłych bandytów. Bandytów, którzy postanowili wykorzystać problem społeczny do zrobienia zadymy. USA, Wielka Brytania, czy Francja, to państwa w których dany właściciel sklepu może się później ubiegać o ubezpieczenie, o odszkodowanie od państwa za to, że to nie było w stanie zapewnić bezpieczeństwa, jednak nadal ludzie nie tracą w tych państwach prawa do wyrażania własnego zdania. Chiny już nawet amerykańskiego Blizzarda (producenta gier) zmusiły do nakładania kar na ludzi, których działalność w ich grach i turniejach była odbierana jako wsparcie dla Hong Kongu.

Dziś jest jeszcze jedna ważna data na arenie międzynarodowej. 4.06.1989 r., stanowisko Najwyższego Przywódcy Iranu objął Ali Chamenei. W zeszłym roku w listopadzie podczas protestów przeciw zwiększeniu ceny benzyny i ogólnemu pogarszaniu się warunków życia, przy jednoczesnej ogromnej korupcji i sponsorowaniu zagranicznych grup terrorystycznych, zginęło kilkaset do nawet 1500 protestujących. Z woli tego właśnie człowieka.

To pokazuje, że kiedy dyktatorzy chcą, to utopią we krwi każdy protest i tylko „wtrącanie się innych państw”, tak znienawidzone przez każdy rząd autorytarny, jest w stanie jakoś wywrzeć na nich presję, choć może skończyć się wojną.