REKLAMA

Autor: Michał Waliszewski

Wersja 1 (24.03.2020r.)

Daesh/ISIS/ISIL – Islamic State of Iraq and Syria, Islamic State of Iraq and the Levant, „Państwo Islamskie”, Islamskie państwo Iraku I Syrii, Islamskie Państwo Iraku I Lewantu.

Organizacja założona w 1999 roku, przez Abu Musaba al-Zarqawiego pod nazwą Jama’at al-Tawhid wa-al-Jihad. W 2006 roku, al-Zarqawi został zabity przez nalot samolotów USA. Zastąpił go Abu Ayyub al-Masri. W kilka miesięcy później, grupa oznajmiła zmianę nazwy na Islamskie Państwo Iraku – Islamic State of Iraq (ISI). Do tamtego momentu – grupa wierna Al-Kaidzie. Po latach, kiedy jej działanie rozszerzyło się na Syrię, funkcjonowały różne nazwy grupy, ale najpopularniejszą stało ISIS – czyli irackie ISI z członem „Syria” – Islamic State of Iraq and Syria (ISIS). 

Główni wrogowie: USA, SDF, Rosja, UE, Izrael, Iran, SAA, Hezbollah

Sojusznicy: pomniejsze grupy dżihadystyczne w Syrii i Boko Haram (grupa z Nigerii), dawniej Al-Shabaab (grupa z Somalii). 

Stosunki między dżihadystami są płynne i kiedy część z nich uznaje dane zwierzchnictwo lub sojusz, to nawet wewnątrz własnej koalicji mogą znajdować się grupy całkowicie go odrzucające. 

Przywódca: Abu Ibrahim al-Hashimi al-Qurashi

FSA – Free Syrian Army, Wolna Armia Syrii. Koalicja luźno powiązanych organizacji, walcząca o upadek Baszara al-Assada od 2011 roku. W późniejszym okresie, przeszła także do starć z Daesh (odbicie Al-Bab). W 2015 roku jej główne demokratyczne ugrupowania połączyły się z milicjami kurdyjskimi tworząc SDF. Od 2016 roku silnie zależna od Turcji. Większość ugrupowań koalicji przeformowało się w National Front for Liberation (Nardowy Front Wyzwolenia – NFL) i Syrian National Army (Syryjska Armia Narodowa – SAA), które połączyły się w 2017 roku. 

Hezbollah – “Partia Boga” – szyickie ugrupowanie polityczno-militarne. Współrządząca Libanem, partia i grupa zbrojna. Przez wiele państw Zachodu uznawana za organizację terrorystyczną.

Sojusznicy: SAA, Iran, Rosja, PMU

Główni wrogowie: Izrael, HTS, Daesh, SNA, aktualnie Turcja 

Przywódca: Hassan Nasrallah

HTS – Hayat Tahrir al-Sham, „Organization for the Liberation of the Levant” czyli Ugrupowanie  dla Wyzwolenia Lewantu (region obejmujący Syrię, Liban, Izrael i Jordanię) – Skrajnie salaficka organizacja polityczno-militarna powstała w Syrii 28.01.2017 r. W tym momencie (24.03.2020) jest główną siłą w regionie Idlib i największą organizacją rebeliancką w Syrii. Powstała z połączenia większości salafickich sił w tym kraju. Jej głównymi podstawami były al-Nusra (zwana też al-Kaidą w Syrii) i Jabhat Fateh al-Shami. Przez wiele państw Zachodu uznawana za organizację terrorystyczną.

Sojusznicy: aktualnie Turcja i SNA

Główni wrogowie: SAA, Hezbollah, Rosja, Iran

Przywódca: Abu Mohammad al-Julani

Kata’ib Hezbollah – organizacja powstała w wyniku wojny USA z Irakiem Saddama Hussajna, popierana przez Iran. Uznana za głównego wroga USA w Iraku i odpowiedzialną za atak na amerykańską ambasadę, zabicie amerykańskiego kontraktora i dwóch żołnierzy tego kraju, a także żołnierza brytyjskiego. Ich działania są bezpośrednim powodem kryzysu na przełomie 2019 i 2020 roku między USA i Iranem. Ich przywódcą od 2003 roku był Abu Mahdi al-Muhandis, który zginął w amerykańskim ostrzale 3.01.2020 r., którego głównym celem był irański generał Quasem Sulejmani. Obecnie (24.03.2020) tę funkcję pełni Ahmad al-Hamidawi. 

Sojusznicy: Iran, SAA, Hezbollah, Irak

Główni wrogowie: USA, FSA/SNA, Daesh

Przywódca: Ahmad al-Hamidawi

PMU – Popular Mobilization Forces, Powszechne Siły Mobilizacyjne – zrzeszenie politycznych i militarnych ugrupowań w Iraku, stojących po stronie Iranu. Złożone jest z wielu pomniejszych organizacji, z których jedną z największych jest Kata’ib Hezbollah. 

Sojusznicy: Iran, SAA, Hezbollah, Irak

Główni wrogowie: Daesh

Przywódca: Falih Al-Fayyadh

SAA – Syrian Arab Army, Syryjska Armia Arabska – rządowe siły Syrii. Za ich największe sukcesy uchodzi zdobycie Hamy, Homs i Aleppo z rąk opozycji (Aleppo było głównie pod kontrolą FSA, które wtedy wciąż posiadało jako część swoich organizacji siły demokratyczne), a także złamanie oblężenia Deir-ez-Zeur i ostatecznie zwycięstwo przy przechodzeniu z rąk do rąk Palmiry od Daesh. 

Sojusznicy: Iran, PMU, Hezbollah, Rosja

Główni wrogowie: Daesh, HTS, Turcja, FSA, SNA

Przywódca: Baszar al-Assad

SDF – Syrian Democratic Forces, Syryjskie Siły Demokratyczne – ugrupowanie złożone w 2015 roku głównie z milicji kurdyjskich i demokratycznych grup FSA, odpowiedzialne za odbicie najważniejszych miast zajętych przez Daesh. Żadna inna organizacja nie ma podobnych sukcesów na tym polu. Odbili między innymi niezwykle groźną tamę w al-Tabqah, nieoficjalną stolicę Daesh al-Rakkę, Manbij, czy Kobane. 

Sojusznicy: USA, Francja, Wielka Brytania, Izrael

Główni wrogowie: Daesh, Turcja, FSA, SNA

Przywódca: Mazloum Abdi

SNA – Syrian National Army, Syryjska Armia Narodowa. Organizacja zbrojna powstała z grup FSA zależnych od Turcji w 2017 roku. Jest dziś główną siłą naziemną działającą w Syrii zgodnie z interesem władz tureckich. 

Sojusznicy: Turcja, HTS

Główni wrogowie: SAA, SDF, Hezbollah, Iran, Rosja

Przywódca: Anas al-Abdah