REKLAMA

Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprasza na spotkanie z cyklu Wakacyjnych Spacerków z Przewodnikiem. W minioną sobotę 6 lipca 2019 roku Krzysztof Cieczkiewicz oprowadził wszystkich zainteresowanych po włocławskim Cmentarzu Komunalnym i Cerkwi Prawosławnej pw. Św. Mikołaja.

Powstanie świątyni datuje się na 1895 roku, a w 2009 roku przeszła kapitalny remont. Znajduję się w niej ułamek ikon, które były w cerkwi na placu Wolności i carskie wrota z bocznego prestołu (ołtarza).

Podczas spacerku uczestnicy odwiedzili groby włocławian, którzy na trwałe wpisali się w dzieje naszego miasta dzięki aktywnemu udziałowi w życiu politycznym, społecznym, religijnym, kulturalnym i gospodarczym. Na cmentarzu spoczywają m.in. Ludwik Bauer (burmistrz Włocławka), Zdzisław Arentowicz (poeta, publicysta, działacz społeczny), rodzina Bohmów (właścicieli fabryki cykorii), Hugo Mühsama (przemysłowca, założyciela fabryki maszyn rolniczych), Jerzy Bojańczyk (przemysłowiec, p.o. prezydent miasta ), Izabela Zbiegniewska (pedagog, działaczka społeczna), Stanisław Zagajewski (rzeźbiarz samouk).

no images were found

fot. Martyna Drzewiecka