REKLAMA

W piątek 8 marca 2019 r. o godzinie 18.00, w Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku odbędzie się wernisaż dwóch wystaw, których wspólnych mianownikiem będzie Grecja.

W Sali Głównej, zaprezentowane zostaną prace włocławskiego artysty Krzysztofa Cieślaka.
Wystawa „Spatia Antiqua” („Przestrzeń Antyczna”) to materializacja kilkudziesięcioletniej pasji artysty, który z zamiłowaniem zwiedzał europejskie galerie sztuki antycznej. Artysta od dawna fascynuje się antykiem, a w szczególności rzeźbą.

– Z obrazów Krzysztofa Cieślaka spływa na widza spokój i poczucie nieśmiertelności, choć nie spotkamy wśród prezentowanych tam postaci mitycznych herosów i olimpijskich bogiń – czytamy w oficjalnym materiale prasowym przekazanym przez Galerię Sztuki Współczesnej – Artysta dokonał rzeczy niebywałej. Uwolnił grecką rzeźbę antyczną od jej mitologicznych korzeni i z powodzeniem przeniósł w neutralną, abstrakcyjną przestrzeń. Tam odnajduje ją widz, a dzięki temu zabiegowi możliwa jest swobodna interpretacja, nieskrępowana żadnymi konwencjonalnymi ramami.

Z kolei w Małym Salonie, swoje prace zaprezentuje włocławski artysta fotografik Tomasz Kamiński. Wystawa jest zbiorem zdjęć wykonanych podczas podróży po greckich wyspach.  Autor szukał nieoczywistych kadrów, tworząc plastyczne kompozycje opowiadające o wrażeniach z odwiedzanych miejsc.

– Wystawa „Grecja jaką ja widzę” to ujęcia miejsc znajdujących się poza utartymi szlakami turystycznymi, noszące wyraźny rys indywidualności spojrzenia i subiektywności wyboru.
Tomasz Kamiński prowadzi widza własnymi drogami i pokazuje to, czego inni mogli nie dostrzec – s
charakteryzował prace artysty kurator wystawy.

Wstęp na wernisaż obu wystaw jest wolny.

Krzysztof Cieślak – urodził się w 1962 roku w Golubiu-Dobrzyniu. Uprawia malarstwo, fotografię, grafikę komputerową, zajmuje się także projektowaniem wydawnictw. Za swoje prace malarskie, fotograficzne i projekty wydawnictw otrzymał wiele nagród i wyróżnień.

Tomasz Kamiński – urodził się w 1969 roku we Włocławku. Jest absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych w Kole oraz Studium Nauczycielskiego w Koninie. Od wielu lat interesuje się fotografią. Pracuje jako plastyk w Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku.

Michał Walczewski