Zapraszam na kolejny odcinek Sportu po zMro(cz)ku. Tym razem dużo o piłce, ale nie zabrakło też tenisa i skoków narciarskich.

Wystartował wielkoszlemowy Australian Open!

W miniony weekend rozpoczął się tenisowy Australian Open, do którego przystąpiła trójka reprezentantów Polski – Iga Świątek, Hubert Hurkacz oraz Kamil Majchrzak. Niestety, panowie odpadli już w pierwszej rundzie. Majchrzak musiał uznać wyższość wyżej sklasyfikowanego Serba Miomira Kecmanovicia – 2:6, 4:6, 3:6, zaś Hurkacz uległ dość niespodziewanie Szwedowi Mikaelowi Ymerowi – 6:3, 3:6, 6:3, 5:7, 3:6. Problemów z awansem do drugiej rundy nie miała za to Świątek, która pewnie pokonała Holenderkę Arantxę Rus – 6:1, 6:3. Kolejną przeciwniczką Igi będzie doświadczona Włoszka – Camila Giorgi.

Podium Kamila Stocha w Klingenthal!

W sobotnim konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w niemieckim Klingenthal, Kamil Stoch zajął drugie miejsce. Tuż za podium uplasował się Piotr Żyła, a szósty był Dawid Kubacki. W niedzielę było już nieco gorzej, gdyż Stoch zajął szóste, a Kubacki siódme miejsce. Dwukrotnie zwyciężył oczywiście Halvor Egner Granderud, a bardzo dobrze spisał się też Bor Pavlovcić. Słoweniec raz był trzeci, a raz drugi.

Bayern Monachium i Tigres zagrają w finale KMŚ!

Ekipa Roberta Lewandowskiego do turnieju przystąpiła dopiero od półfinałów, gdzie pewnie pokonali egipski Al-Ahly Kair – 2:0. Obie bramki dla triumfatorów Champions League zdobył „Lewy”. Dość niespodziewanie, do finału awansował meksykański Tigres, ogrywając zwycięzcę Copa Libertadores – brazylijski Palmeiras – 1:0. Gola na wagę awansu zdobył z rzutu karnego były reprezentant Francji – Andre Pierre Gignac.

Wyniki KMŚ

1/8 finału

(QAT) Al-Duhail 3:0 wo. Auckland City (NZE)

1/4 finału

(QAT) Al-Duhail 0:1 Al-Ahly (EGY)

(MEX) Tigres 2:1 Ulsan Hyundai (KOR)

1/2 finału

(EGY) Al-Ahly 0:2 Bayern Monachium (GER) (90′ i 2G Roberta lewandowskiego)

(BRA) Palmeiras 0:1 Tigres (MEX)

Mecz o 5. miejsce

(KOR) Ulsan Hyundai 1:3 Al-Duhail (QAT)

*Mecz o 3. miejsce oraz finał rozegranę zostaną 11 lutego. Więcej informacji na ten temat w kolejnym odcinku.

Deja vu z zeszłego roku – hokejowy Puchar Polski dla JKH GKS-u Jastrzębie!

Obydwa zespoły – JKH GKS Jastrzębie i Re-Plast Unia Oświęcim spotkały się w decydującym meczu o puchar także w poprzedniej edycji, gdzie lepsi okazali się jastrzębianie. Tym razem, JKH również było faworytem tej rywalizacji. Hokeiści JKH szybko, bo już w trzeciej minucie wywalczyli rzut karny, który na bramkę zamienił Phillips Zackary. Zespół Roberta Kalabera utrzymywał prowadzenie przez kilka minut. Jednak w 12. minucie wyrównał Daniłł Oreczkin i taki rezultat utrzymał się już do końca pierwszej tercji. Na początku drugiej części gry JKH ponownie zbliżyło się do zwycięstwa. Bramkę po podaniu Mateusza Bryka zdobył Roman Rac, zaś w 47. minucie na 3:1 podwyższył Kamil Wróbel. Unii udało się jeszcze zdobyć gola na otarcie łez 35 sekund przed końcową syreną za sprawą Bretta McKenziego. Dla jastrzębian był to trzeci triumf w Pucharze Polski z rzędu.

United rozbili Southampton, a The Citizens pewnie ograli The Reds – czyli podsumowanie dwóch kolejek Premier League!

Największą sensacją rozegranej w środku tygodnia kolejki numer 22 był blamaż „Świętych” na Old Trafford. Zespół Jana Bednarka przegrał z United aż – 9:0, a Polak był niestety negatywnym bohaterem tego spotkania. Polski obrońca zaliczył samobója oraz wyleciał z boiska z czerwoną kartką. Southampton już na dzień dobry się osłabił, gdy wcześniej z „czerwienią” zszedł Alexandre Jankewitz. Dubletem dla gospodarzy popisał się Anthony Martial, a po golu dołożyli jeszcze (oprócz Bednarka), Wan Bissaka, Rashford, Cavani, James, Fernandes i Mc Tominay.

Derby Londynu pomiędzy Tottenhamem i Chelsea padły łupem The Blues. Jedynego gola w tym starciu strzelił z rzutu karnego Jorginho. Na uwagę zasługuje wpadka Liverpoolu z Brightonem u siebie. Zwycięstwo gościom na Anfield dał Steven Alzate.

Hitowo zapowiadało się starcie Liverpoolu z City i takowym w istocie było, choć wynik może wskazywać na coś innego. Strzelanie zaczęło się po przerwie, gdy w 49. minucie dla gości trafił Ilkay Gundogan. Wyrównał kilkanaście minut potem Mohamed Salah z rzutu karnego, ale dalej trafiali już tylko „Obywatele”. W przeciągu dziesięciu minut sprawę załatwili – ponownie Gundogan, Raheem Sterling i Phil Foden. Zwycięstwo lidera mogło być bardziej okazałe, gdyby Gundogan wykorzystał w pierwszej połowie jedenastkę.

Wyniki 22. kolejki Premier League

Wolverhampton Wanderers 2:1 Arsenal Londyn

Sheffield United 2:1 West Bromwich Albion (PS Kamila Grosickiego)

Newcastle United 1:2 Crystal Palace

Manchester United 9:0 Southampton FC (90′ GS i CK Jana Bednarka)

Fulham Londyn 0:2 Leicester City

Burnley FC 0:2 Manchester City

(69′ Mateusza Klicha) Leeds United 1:2 Everton FC

Liverpool FC 0:1 Brighton Hove&Albion (ŁR Michała Karbownika i Jakuba Modera)

Aston Villa FC 1:3 West Ham United (90′ Łukasza Fabiańskiego)

Tottenham Hotspur 0:1 Chelsea Londyn

Wyniki 23. kolejki Premier League

Aston Villa FC 1:0 Arsenal Londyn

Newcastle United 3:2 Southampton FC (90′ ŻK Jana Bednarka)

Burnley FC 1:1 Brighton Hove&Albion (ŁR Michała Karbownika i Jakuba Modera)

Fulham Londyn 0:0 West Ham United (90′ ŻK Łukasza Fabiańskiego)

Manchester United 3:3 Everton FC

Tottenham Hotspur 2:0 West Bromwich Albion (PS Kamila Grosickiego)

Wolverhampton Wanderers 0:0 Leicester City

Liverpool FC 1:4 Manchester City

Sheffield United 1:2 Chelsea Londyn

(90′ Mateusza Klicha) Leeds United 2:0 Crystal Palace

TABELA PREMIER LEAGUE

Francuski szlagier PSG vs. Ol. Marsylia i premierowy gol Milika w meczu z RC Lens – czyli podsumowanie dwóch kolejek Ligue 1!

Podobnie jak w Angli, tak i we Francji rozegrano dwie kolejki – 23. i 24. Nasza uwaga była skupiona przede wszystkim na meczach Marsylii, w której miał zadebiutować reprezentant Polski – Arkadiusz Milik. W środku tygodnia, nowa ekipa Milika mierzyła się na wyjeździe z RC Lens, a Polak wyszedł w pierwszym składzie. Prowadzenie gościom w końcówce pierwszej połowy dał Florian Thauvin, a w doliczonym jej czasie, premierowe trafienie zaliczył Arek Milik. Wydawało się, że marsylczycy pójdą za ciosem, ale tuż po wznowieniu gry kontakt miejscowym dał Florian Sotoca. Ostatecznie mecz zakończył się podziałem punktów, gdyż w 61. minucie trafił Facundo Medina.

Nie zawiedli też pozostali faworyci ligi – PSG, Ol. Lyon, Lille i Monaco, którzy pewnie wygrali swoje spotkania.

W 24. kolejce oczy kibiców były zwrócone na Stade Velodrome, gdzie Marsylia podejmowała odwiecznego rywala – PSG. Paryżanie załatwili sprawę już w pierwszych 45 minutach, po golach Kyliana Mbappe i Mauro Icardiego. Tym razem Milik nie grał z powodu kontuzji mięśnia. Na domiar złego, w końcówce wyleciał z boiska jeszcze Dimitri Payet.

Zwycięstwa zaliczyły też ekipy z Lyonu, Lille oraz Monaco, choć ci ostatni musieli się mocno namęczyć, wygrywając na wyjeździe z Nimes – 4:3.

(PS Radosława Majeckiego) AS Monaco 2:1 OGC Nice

RC Lens 2:2 Ol. Marsylia (60′ i G Arkadiusza Milika)

St. Etienne 1:0 FC Metz

Ol. Nimes 3:4 AS Monaco (ŁR Radosława Majeckiego)

OGC Nice 3:0 Angers SCO

Montpellier HSC 4:2 Dijon SCO

FC Nantes 0:2 OSC Lille

(PS Arkadiusza Milika) Ol. Marsylia 0:2 PSG

TABELA LIGUE 1

Wymęczone wygrane Realu i Barcelony oraz strata Atletico czyli krajobraz po weekendzie w La Liga!

Królewscy mierzyli się na wyjeździe z beniaminkiem Huesca i nie był to wcale spacerek. To gospodarze dyktowali tempo gry i stwarzali sobie mnóstwo okazji do zdobycia gola. Te przyszły dopiero po przerwie, a jako pierwszy trafił Javier Galan. W składzie Realu był jednak Raphael Varane, który popisał się dubletem i zapewnił gościom cenne trzy punkty.

Równie mocno na trzy oczka musiała zapracować w Sevilli FC Barcelona. Tam gole padły nieco szybciej, a po trafieniu Borji Iglesiasa, Betis schodził do szatni z prowadzeniem. Po zmianie stron Barca wzięła się do roboty i po golu Leo Messiego zrobiło się – 1:1. Natomiast w 68. minucie, do własnej siatki trafił Victor Ruiz, lecz kilka minut potem odkupił swoje winy dając ponowny remis. Ostatnie słowo należało jednak do piłkarzy Ronalda Koemana, a konkretnie Trincao, który zapewnił swojej drużynie trzy punkty.

Dość niespodziewanie swoje spotkanie z Celtą Vigo zremisowało Atletico Madryt. Lider szybko przegrywał, po bramce Santiego Miny, ale tuż przed przerwą zdołał wyrównać Luis Suarez. Pięć minut po zmianie stron, Urugwajczyk dał Los Colchoneros prowadzenie, jednak w samej końcówce, punkt Celcie uratował Facundo Ferreyra.

TABELA LA LIGA

Pogoń utrzymała fotel lidera, ważne zwycięstwo Podbeskidzia czyli walka na dwóch biegunach PKO BP Ekstraklasy!

Prowadzenie w polskiej PKO BP Ekstraklasie utrzymali po ostatniej kolejce „Portowcy”, którzy skromnie pokonali Cracovię – 1:0. Gola na wagę trzech punktów i pozycji lidera strzelił w 43. minucie Kacper Smoliński.

W meczu na szczycie tabeli, Legia Warszawa podejmowała Raków Częstochowa. Stołeczni bardzo chcieli odkupić winy po wpadce w Bielsku-Białej i faktycznie im się to udało. Gole dal „Wojskowych” zdobywali Luquinhas oraz Thomas Pekhart z karnego. Dla częstochowian była to druga z rzędu porażka na wiosnę, a co za tym idzie Legia z Pogonią trochę teraz odskoczyły.

Zupełnie inne nastroje panują w Podbeskidziu, które zanotowało drugie z rzędu zwycięstwo. Po wygranej z Legią, „Górale” pokonali teraz Górnika Zabrze – 2:1. Choć szybko przegrywali po trafieniu Michała Koja, to po zmianie stron dubletem popisał się Kamil Biliński. Dzięki temu Podbeskidzie opuściło ostatnie miejsce w ligowej tabeli na rzecz Stali Mielec, której mecz się jednak nie odbył z powodu złych warunków atmosferycznych.

TABELA PKO BP EKSTRAKLASY

Polski mecz w Niemczech czyli starcie Herthy z Bayernem!

Oczy polskich kibiców zwrócone były w miniony weekend na Berlin, gdzie w polskim meczu Hertha podejmowała Bayern. Spotkanie obfitowało w wiele akcji z obu stron, ale brakowało goli. W 12. minucie, po raz pierwszy od niepamiętnych czasów, Robert Lewandowski nie wykorzystał rzutu karnego. Co nie udało się „Lewemu”, udało się kilka minut później Kingsleyowi Comanowi, który zapewnił Bawarczykom ważne trzy punkty.

Swoje spotkania pewnie wygrały ekipy z Lipska i Wolfsburga, które umocniły się na podium ligowej tabeli. Zaskakuje In minus znów Borussia Dortmund, która nie dała rady Freiburgowi, ulegając na wyjeździe – 2:1.

Wyniki 20. kolejki Bundesligi

(63’ Krzysztofa Piątka) Hertha Berlin 0:1 Bayern Monachium (90’ Roberta Lewandowskiego)

(90’ Rafała Gikiewicza) FC Augsburg 0:2 VFL Wolfsburg (4’ Bartosza Białka)

Schalke 04 Gelsenkirchen 0:3 RB Lipsk

FSV Mainz 1:0 Union Berlin

Bayer 04 Leverkusen 5:2 VFB Stuttgart

S.C. Freiburg 2:1 Borussia Dortmund (ŁR Łukasza Piszczka)

Borussia Moenchengladbach 1:2 FC Koeln

TSG 1899 Hoffenheim 1:3 Eintracht Frankfurt

Arminia Bielefeld : Werder Brema (przeł.)

TABELA BUNDESLIGI

Juventus lepszy od Romy, niespodziewana porażka Napoli w Genui czyli co wydarzyło się we Włoszech!

Najciekawiej zapowiadało się spotkanie sąsiadów ze szczytu ligowej tabeli – Juventusu Turyn z AS Romą. Lepsi w tej walce okazali się Wojciech Szczęsny i jego koledzy, którzy po bramkach Cristiano Ronaldo i samobójczej Ibaneza zwyciężyli – 2:0 i przeskoczyli swoich rywali w tabeli.

Gorzej poszło ekipie Piotra Zielińskiego, która przegrała na wyjeździe z Genoą – 2:1. Obie bramki dla gospodarzy strzelił wiecznie młody reprezentant Macedonii Północnej – Goran Pandev. Honor neapolitańczyków uratował w końcówce Matteo Politano.

Wyniki 21. kolejki Serie A

AC Fiorentina 0:2 Inter Mediolan

US Sassuolo 1:2 AC Spezia

Atalanta Bergamo 3:3 Torino FC (ŁR Karola Linettego)

(90’ Wojciecha Szczęsnego) Juventus Turyn 2:0 AS Roma

Genoa 2:1 SSC Napoli (54’ Piotra Zielińskiego)

(90’ Kamila Glika) Benevento Calcio 1:1 Sampdoria Genua (90’ Bartosza Bereszyńskiego)

AC Milan 4:0 FC Crotone (PS Arkadiusza Recy)

Udinese Calcio 2:0 Hellas Verona (45’ i ŻK Pawła Dawidowicza)

AC Parma 0:3 Bologna FC (90’ Łukasza Skorupskiego)

Lazio Rzym 1:0 Cagliari Calcio