Ponad 300 ofiar ataku Daesh podczas świąt to największa tragedia ostatniego tygodnia. Inne ważne wydarzenia to m.in. spodziewana wygrana Zełenskiego na prezydenta Ukrainy, tarcia między USA i ich przeciwnikami, a także sondaże w Wielkiej Brytanii.

Zamachy na Sri Lance

W niedzielę wielkanocną, 21.04, widzowie serwisów informacyjnych mogli obserwować relację z tragicznych wydarzeń na Sri Lance. Wielkość tragedii zamachu w kościołach i hotelach w tym kraju rosła z każdą godziną. Wielu rannych wciąż przebywa w szpitalach, a liczba ofiar na ten moment wynosi ok 250 osób. Początkowo mówiono o nawet 100 osobach więcej, jednak te dane zweryfikowano w kolejnych dniach, a za powód pomyłki podano charakter obrażeń.

Do zamachów przyznało się Państwo Islamskie, jednak dopiero po kilku dniach. Ich wiarygodność w ostatnich latach znacząco spadła, wobec lat w których posiadali duże terytoria na Bliskim Wschodzie. W trakcie upadku swojej potęgi w Syrii i Iraku, ratując swój wizerunek wśród zwolenników starali się przyznawać do maksymalnie dużej liczby zamachów, aby utrzymać popularność. To właśnie zamachy terrorystyczne napędzały im nabór do swoich wojsk z terenów poza ich głównymi działaniami. Jednak upadek Rakki spowodował zmniejszenie się ilości ofiar Daesh, przede wszystkim w Europie.

Władze na Sri Lance miały wiedzieć wcześniej o możliwym przeprowadzeniu zamachów od indyjskich służb specjalnych. Najprawdopodobniej otoczenie prezydenta nie przekazało informacji rządowi i konflikt między dwiema władzami doprowadził do braku komunikacji i w efekcie wielkiej tragedii. Nie bez wpływu na taki przebieg wydarzeń, mógł mieć także wyjazd prezydenta Sri Lanki poza kraj w trakcie świąt.

Wybory na świecie

Ukraina ma nowego prezydenta. Zgodnie z oczekiwaniami został nim 41-letni Wołodymyr Zełenski, który pokonał w drugiej turze wyborów prezydenckich piastującego to stanowisko Petra Poroszenkę. Zełenski otrzymał ponad 73% głosów, a Poroszenko ponad 25%. To miażdżące zwycięstwo komik zawdzięcza głównie sprzeciwowi wobec polityki Poroszenki, gdyż sam stronił od jakichkolwiek deklaracji politycznych. Pierwsze sygnały z obozu nowego prezydenta wskazują, że w temacie polityki zagranicznej, postawi on głównie na relacje z Niemcami i Francją, z mniejszą rolą USA. Kilka dni po zwycięstwie Zełenskiego, prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret, który uprawnia obywateli Ukrainy mieszkających w Donbasie i obwodzie ługańskim do uzyskania rosyjskiego obywatelstwa. Ukraina wraz z partnerami zachodnimi potępiły to działanie uznając, że to kolejny krok na drodze do oderwania Donbasu od jej terenów.

Wybory prezydenckie miały miejsce także w Macedonii Północnej. Pierwszą turę wygrał kandydat prounijny, Stevo Pendarovski z SDSM z poparciem prawie 45% wyborców. Minimalnie wyprzedził przedstawicielkę prorosyjskiej partii Gordanę Siljanovską-Davkovą (VMRO-DPMNE), która otrzymała ponad 44% głosów. Trzecie miejsce zajął przedstawiciel albańskiej mniejszości Blerim Reka z ok 11% poparciem. Druga tura odbędzie się 5 maja, a sondaże dają większe szanse Pendarovskiemu.

USA przeciw Iranowi, a KRLD z Rosją

Biały Dom ogłosił brak przedłużenia wyjątków dla sankcji na handel ropą z Iranem. Oznacza to, że m.in. Chiny, Indie, Turcja, czy Włochy muszą zaprzestać kupowania od Iranu tego surowca energetycznego, jeśli nie chcą stawić czoła amerykańskim sankcjom. Decyzja ta może wpłynąć na wzrost cen ropy w najbliższym czasie, jednak Trump zapewnia że sojusznicy Stanów w regionie (Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie) zwiększą swoje wydobycie co pozwoli światu bezboleśnie przejść przez ten proces. Iran w odpowiedzi grozi zamknięciem cieśniny Ormuz. Jest na to jednak mała szansa, gdyż byłoby to równoznaczne z wypowiedzeniem wojny USA, a być może całemu Zachodowi i światowi arabskiemu. Jedyną sytuacją gdy Iran może realnie się na to poważyć, byłoby uznanie przez ajatollahów że społeczeństwo może spróbować obalić ich teokratyczne rządy.

Na tym sporze zyskuje Rosja, gdyż mocniej uzależnia to Iran od krajów które utrzymają z nimi pozytywne stosunki, a ponad to ropa może zdrożeć, co pomoże Władimirowi Putinowi w ratowaniu budżetu i tym samym spadającego poparcia społecznego. Putin w tym tygodniu spotkał się we Władywostoku z Kim Dzong Unem, który głośno przeciwstawił się obecnej polityce USA, chwaląc jednocześnie stosunki KRLD z Rosją.

Brexit w ŚNŚ odcinek 4

Sondaże dotyczące wyborów do Parlamentu Europejskiego w Wielkiej Brytanii potwierdzają, że podział w brytyjskim parlamencie w sprawie Brexitu odpowiada podziałowi społecznemu.

Nowa partia Nigela Farage’a – Partia Brexit – może liczyć na 28% poparcia. Jego poprzednie ugrupowanie – UKIP – otrzymuje obecnie 5%. Wśród partii będących sceptycznymi do Brexitu lub w ogóle mu przeciwnymi, Partia Pracy ma 22% poparcia, Szkocka Partia Narodowa i Change UK (Zmień Zjednoczone Królestwo) po 10%, a Liberalni Demokraci 7%. Partia rządząca, czyli Torysi w tym zestawieniu najtrudniejsi do przyporządkowania, mają 13% poparcia. Oznacza to, że partie popierające Brexit mają 33%, ich przeciwnicy 49%, a niezdecydowani 13% zwolenników. Gdyby doliczyć Partię Konserwatywną do grupy partii probrexitowych, brexitowcy przegrywają o 3% głosów. Tym samym obywatele Wielkiej Brytanii nie mogą realnie narzekać na to co robi parlament w sprawie Brexitu, gdyż ogół społeczeństwa jest podzielony praktycznie tak samo.


Michał Waliszewski

Materace KOŁO