REKLAMA

Autor: Michał Waliszewski

Poniżej prezentujemy najważniejsze wydarzenia ze świata w telegraficznym skrócie.

Afganistan:

Seria ataków w Kabulu. Ataki wywołały przejście rządu Afganistanu do ofensywy przeciw Daesh i Talibom, uznając je za kluczowe dla ostatnich miesięcy rozmów. Podczas głównego z ataków – na szpital w Kabulu – zginęły 24 osoby. 

Indie/Chiny 

W poniedziałek, chińskie MSZ potwierdziło „starcie” ich żołnierzy z indyjskimi, do którego doszło w sobotę w stanie Sikkim. Indie poinformowały o tym już w niedzielę, opisując jako de facto bójkę. Kilkunastu żołnierzy zostało rannych, blisko 150 wzięło udział w bijatyce. 

Iran

Iran podał że w wyniku błędu ludzkiego, podczas ćwiczeń w Zatoce Omańskiej 10.05 ostrzelano własny statek. Reuters mówi o jednej osobie zabitej i kilku rannych. Inne źródła, podają że zginęło nawet kilkadziesiąt osób, a statek został zniszczony.

Jordania/Izrael

Król Jordanii, Abdullah stwierdza, że aneksje kolejnych palestyńskich terenów przez Izrael, znacznie pogorszą stosunki obu państw i grożą konfliktem.

KRLD

Korea Północna i Korea Płd. ostrzelały się wzajemnie na granicy obu państw na początku maja. Według doniesień z Korei Płd, Koreańczycy z północy ostrzelali jeden z ich posterunków. Przypomnijmy, że dzień wcześniej Kim Dzong Un pojawił się publicznie po raz pierwszy po dłuższej przerwie.

NATO/Libia

Jens Stoltenberg w wywiadzie dla LaRepubblica stwierdził, że rząd w Trypolisie ma pełne poparcie NATO. Jest to jedna z wypowiedzi w ostatnich tygodniach, która pokazuje poparcie USA i NATO dla Turcji także w konflikcie libijskim. Nie wszystkie państwa NATO stoją murem za Turcją. Grecja jest jej wprost przeciwna, podobne sygnały wysyła Francja. Stanowisko UE w sprawie blokady dozbrajania stron w Libii drogą morską, jednoznacznie uderza w Turcję, ponieważ ich wróg – LNA Haftara, może liczyć na transporty drogą lądową z Egiptu. 

Syria 

Masowe protesty w regionie Daraa. Przypomnijmy, że kiedy Turcja masowo niszczyła jednostki SAA na przełomie lutego i marca, w Daraa podniósł się bunt. Zakończył go rosyjskie pertraktacje. Do kolejnych niepokojów dochodziło też w zeszłym tygodniu.

Powyższe informacje, są głównie oparte na naszym koncie twitterowym: