REKLAMA

Autor: Michał Waliszewski

Prezentujemy najważniejsze wydarzenia ze świata w telegraficznym skrócie.

Afganistan:

Po rozmowach sprzed kilku dni, gdy strona rządowa i Talibowie wymieniły się jeńcami (rząd uwolnił 250-300 ludzi, a Taliban około 20), ponownie doszło do starć. Zginął rządowy policjant, a następnie 10 członków Talibanu w skutek nalotów sił afgańskich. Taliban odrzuca zawieszenie broni na czas ramadanu.

Europa:

Kolejne kraje zdejmują obostrzenia wprowadzone na czas epidemii. Teraz uczyniły to m.in. Francja i Grecja. W Niemczech trwają przygotowania do przywrócenia rozgrywek Bundesligi bez udziału publiczności.

Indie/USA:

Indie zostały ponownie wpisane na listę krajów „szczególnej troski” („Countries of Particular Concern”), dotyczącej wolności religijnej przez amerykańską rządową organizację USCRIF (United States Commission on International Religious Freedom / Komisja Stanów Zjednoczonych ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej). Na liście są: Arabia Saudyjska, Birma, Chiny, Erytrea, Indie, Iran, Korea Północna, Nigeria, Pakistan, Rosja, Syria, Tadżykistan, Turkmenistan i Wietnam.

Irak:

W okupowanym przez Turcję Kurdystanie doszło do zamachu bombowego. Zginęło przynajmniej 40 osób. Sprawcy nie są znani. Tureckie ministerstwo obrony obwiniło bojówki kurdyjskie.

Jemen:

STC (Southern Transitional Council / Południowa Rada Przejściowa) ogłosiła odejście od porozumienia z Rijadu. Na jego mocy wspierała rząd w Adenie w walce z buntownikami Huti. Huti wciąż kontrolują stolicę Jemenu Sanę. Żadna ze stron głównej wojny nie wydaje się przeważać. To powstanie może podważyć obecny balans.

Więcej w tej sprawie wkrótce. Przed materiałem o Jemenie (i Libii), na naszej stronie ukaże się aktualizacja słowniczka pojęć, tłumaczącego nazwy i powiązania głównych sił zbrojnych w Libii (i Jemenie).

Korea Północna:

Kolejne światowe media podawały informacje o śmierci Kim Dzong Una. Wedle obecnych doniesień, jego siostra jest główną kandydatką do przejęcia władzy. Oznaczałoby to przedłużenie polityki dynastycznej w KRLD.
Więcej o tej sprawie, można przeczytać w poniższym artykule:

Liban:

Trwają zamieszki w Libanie spowodowane silnym pogłębieniem kryzysu walutowego w tym kraju w poniedziałek. Kilka banków zostało podpalonych. Protestujący powrócili na place zajmowane przed wybuchem pandemii.

Libia:

Haftar ogłasza całkowite odrzucenie postanowień porozumienia z Skhirat, które podzieliło władzę między podmioty w Trypolisie i Tobruku. Podobne oświadczenie wydał w 2017 roku. W praktyce oznacza ono uznanie się przez Haftara za jedynego przywódcę Libii, który może przeprowadzić wybory, jak i uznać że można to zrobić tylko po pokonaniu GNA. Obecnie jego wojska są w defensywie.

Polecamy również nasz program odbywający się w każdy czwartek o godzinie 16:00. W ostatnim wydaniu mówiliśmy głównie o Chinach, a także wpływie susz na relacje międzynarodowe:

Swiat nie spi- zaprasza Kacper Gładkowski i Michał Waliszewski

Opublikowany przez WLC.PL Czwartek, 23 kwietnia 2020

Powyższe informacje, są głównie oparte na naszym koncie twitterowym: