REKLAMA

Autor: Michał Waliszewski

Świat Nie Śpi – podsumowanie tygodnia w skrócie

Poniżej prezentujemy najważniejsze wydarzenia ze świata w telegraficznym skrócie.

Izrael/Liban:

Ostrzał na członków Hezbollahu w Libanie. Najprawdopodobniej przeprowadzone przez lotnictwo izraelskie. Byłaby to kontynuacja podwyższania temperatury między obiema stronami w ostatnich tygodniach. Hezbollah deklaruje bycie przygotowanym do konfliktu zbrojnego. 

Libia:

GNA, armia uznawanego przez ONZ rządu w Trypolisie, dzięki wsparciu ze strony Turcji, pozyskała znaczące tereny na północy kraju. LNA, wojska generała Haftara popierane przez Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Rosję,  odpowiedziały ostrzałem na miasta pod kontrolą GNA. Więcej o sprawie w naszym artykule z niedzieli: 

Korea Południowa: 

W środowych wyborach do parlamentu, wygrali Demokraci prezydenta Moon Jae-ina, pokonując opozycyjną Zjednoczoną Przyszłość. Przed wyborami mieli przewagę jednego mandatu (127:126), obecnie wzrosła ona do 77 (180-103). Pozostałe partie uzyskały 12 mandatów. Partia rządząca, jest znana z bardziej ugodowego podejścia do rozmów z Koreą Północną. Ostatnie lata stały pod znakiem sporów handlowych z Japonią i ocieplania relacji z Chinami. 

Irak/Turcja:

Bagdad zgłasza sprzeciw wobec tureckiego nalotu na terytorium Iraku, wymierzonego w milicje kurdyjskie. Nie żyć ma 5 kurdyjskich bojowników.

USA/Japonia:

Prezydent Donald Trump, ogłosił obniżenie finansowania WHO. W jego ocenie, WHO kryła Chiny i przedstawiała sprzeczne komunikaty władzom w Stanach Zjednoczonych. Japonia stwierdziła, że przyjrzy się sprawie po epidemii, czym ostrożnie poparła stanowisko Trumpa. 

Pojawiły się doniesienia, twierdzące że wywiad USA informował o epidemii dziwnej grypy w Chinach już we wrześniu. Raporty w tej sprawie miały zostać przekazane członkom NATO i Izraelowi. Nikt z powyższych nie miał wykazać zainteresowania tą sprawą. 

Chiny:

Kolejne kraje domagają się śledztwa w sprawie ukrywania koronawirusa przez władze w Pekinie. Chiny protestują przeciw takim otwartym żądaniom ze strony Australii. 

Chińczycy w tym tygodniu podnieśli liczbę zgonów w Wuhan o ponad tysiąc. Zostały też ogłoszone niekorzystne dane z gospodarki.

Więcej o tej sprawie, można przeczytać w poniższym artykule:

Polecamy również nasz program odbywający się w każdy czwartek o godzinie 16:00. W ostatnim wydaniu mówiliśmy o relacjach w Unii Europejskiej dotyczących finansowania gospodarek unijnych podczas i po epidemii koronawirusa. 

Powyższe informacje, są głównie oparte na naszym koncie twitterowym: