REKLAMA

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody (ang. World Water Day). Święto to ustanowione zostało w roku 1992 w Rio de Janeiro podczas Szczytu Ziemi Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Każdego roku dzień ten obchodzony jest pod innym hasłem, na przykład w roku 1994 temat brzmiał „Troska o wodę jest obowiązkiem każdego człowieka”, w 1996 – „Woda dla spragnionych miast”, w 2016 – „Woda a praca”, a w 2018 – „Natura dla wody”.

Tematem tegorocznego Święta jest „Leaving no one behind” (z ang. – nie pozostawiając nikogo w tyle) – hasło zwracające uwagę na solidarność wobec problemów związanych z wodą oraz pokazujące, że kryzys wodny nie jest „zmartwieniem” wybranych społeczności. Powódź czy susza mogą dotyczyć każdego. Wszyscy więc powinniśmy być odpowiedzialni za zachowanie zasobów wodnych na Ziemi!

Prawem każdego człowieka jest dostęp do wody. Światowe zasoby wody kurczą się w wyniku rozwoju przemysłu, globalnego ocieplenia czy powstających zanieczyszczeń.

W wielu krajach najczęściej kobiety oraz dziewczynki muszą odbywać godzinne wyprawy do źródeł czystej wody pitnej. Bardzo ważna jest nie tylko kwestia równego dostępu do wody, ale także jej jakość. W słabo rozwiniętych rejonach często dochodzi do zanieczyszczenia wody pitnej bakterią E. coli.

Pamiętaj, woda nie dla każdego jest oczywistością! Szanuj ją!