REKLAMA

no images were found

Autor: Karolina Klimecka-Łaptuta

Co to jest BlueDot? BlueDot to kanadyjska platforma korzystająca z algorytmu sztucznej inteligencji. BlueDot w oparciu o pozyskane dane, zaalarmowała swoich klientów ( m.in. biura podróży, linie lotnicze) o epidemii koronawirusa z Wuhanu już 31 grudnia 2019 roku czyli ponad tydzień przed oficjalnym ostrzeżeniem WHO, która informowała o koronawirusie dopiero 9 stycznia 2020 roku (nieco wcześniej zrobiła to amerykańska agencja CDC – Centers for Disease Control and Prevention).

Kanadyjska platforma BlueDot wykorzystuje sztuczną inteligencję do analizy danych zdrowotnych, przetwarzając doniesienia na temat chorób z różnych części świata, oraz porównuje je z raportami organizacji zdrowotnych i migracją ludzi – w tym między innymi ze wzorcami kupowania biletów lotniczych.

BlueDot stale przeszukuje internet w 65 różnych językach, poszukując informacji na temat możliwego wybuchu chorób. W platformie tej brane są pod uwagę między innymi doniesienia lokalnych mediów, wzmianki na forach czy blogach – zanim jeszcze oficjalne informacje zostaną podane przez rządy krajów i organizacje związane ze zdrowiem.

Algorytm BlueDot nie bierze pod uwagę chaotycznych i nacechowanych emocjami wpisów na serwisach społecznościowych, analizuje za to przepływ ludzi. Ma bowiem dostęp do danych sprzedażowych biletów lotniczych – na tej podstawie prawidłowo przewidział, że koronawirus z Chin przedostanie się do Bangkoku, Seulu, Tajpej i Tokio.

Platforma została stworzona przez lekarza, dr. Kamrana Khana, specjalisty od chorób zakaźnych, który w 2003 roku przeniósł się z Nowego Jorku do Toronto. Miało to miejsce na chwilę przed wybuchem epidemii SARS, który w największym mieście Kanady zabił 44 osoby, a straty finansowe wyniosły 2 mld dolarów.

Doktor Khan uruchomił platformę BlueDot w 2014 roku, ponieważ chciał zapobiegać podobnym epidemiom w przyszłości.