To już 15 lat bez Ojca Świętego Jana Pawła II…

0
209
REKLAMA

Autor: Adam Mroczek

To już piętnaście lat bez Ojca Świętego Jana Pawła II. Papież Polak odszedł do domu Ojca dokładnie 2.04.2005 roku o godzinie 21:37.

Dziś mija piętnasta rocznica śmierci Karola Wojtyły, papieża Jana Pawła II. Ówczesnego wieczoru, cała Polska i cały świat w modlitwie i skupieniu oczekiwały na wieści z Watykanu. Te najsmutniejsze nadeszły o 21:37, gdy abp Leonardo Sandri przekazał informację o śmierci papieża. Każdy z nas doskonale zdawał sobie sprawę, że pontyfikat JP II nieuchronnie dobiega końca, ale też każdy nas wierzył, że ten moment nie nadejdzie „właśnie teraz”.

fot. Sejm RP [CC BY-2.0]

Kard. Karol Wojtyła wziął udział w konklawe po śmierci Jana Pawła I i po trzech dniach obrad – 16.10.1978 roku, został wybrany na tron piotrowy. Przyjął imiona Jan Paweł II, kontynuując w ten sposób spuściznę po zmarłym nagle poprzedniku, którego pontyfikat trwał zaledwie 33 dni. W czasie swojego panowania w Kościele Katolickim, polski papież odbył 104 zagraniczne pielgrzymki, w tym osiem do ojczyzny. Pierwsza z nich miała miejsce w 1979 roku, a Papież-Pielgrzym odwiedził m.in. Warszawę, Gniezno, Kraków czy Oświęcim. W 1999 roku, Ojciec Święty odwiedził nasze województwo – Kujawsko-Pomorskie, a konkretnie Bydgoszcz i Toruń, po czym odleciał do Lichenia. Ostatni raz w Polsce pojawił się w 2002 roku, w Krakowie i Kalwarii Zebrzydowskiej. Już wtedy papież był bardzo schorowany, ale nigdy nie tracił wigoru i poczucia humoru. Długimi godzinami uwielbiał rozmawiać z rodakami, ludźmi, a zwłaszcza z młodzieżą. To właśnie on ustanowił Światowe Dni Młodzieży, na które zawsze przyjeżdżały miliony młodych osób z całego świata. Ostatnie dni swojego życia Jan Paweł II spędził w swoim apartamencie w Watykanie. Już od jakiegoś czasu nie mówił, poruszał za pomocą wózka, a jego organizm był coraz słabszy. W dniu śmierci przyjął ostatnie namaszczenie, a około 19 zapadł w stan śpiączki. O 21:37, osobisty lekarz Karola Wojtyły stwierdził jego śmierć, zaś po kolejnych 20 minutach wyłączono elektrokardiograf. Najdłuższy w historii pontyfikat zatrzymał się na 9666 dniach (26,5 latach). W Polsce ogłoszono sześciodniową żałobę narodową, tłumy wiernych czuwały w modlitwie, a wiele środowisk jednoczyło się.

Pogrzeb odbył się 8 kwietnia na Placu Św. Piotra w Watykanie, udział w nim wzięło tysiące wiernych oraz delegacje z ponad 150 krajów. Ostatnią posługę odprawił kard. Joseph Ratzinger, który został wybrany później kolejnym papieżem.

Jan Paweł II potrafił twardo rozmawiać z wieloma przywódcami na świecie, w tym komunistycznymi władzami w ówczesnej Polsce. Nie bał się mówić wprost i apelować do społeczeństwa aby się sprzeciwiać reżimowi. Taka postawa przysparzała mu wielu wrogów, czego efektem były dwa zamachy na jego życie. Był też człowiekiem dialogu, doprowadził on do pojednania religii wszystkich kościołów, czego efektem była wspólna liturgia duchowych przywódców.