Paweł Fajdek i Wojciech Nowicki. Dzięki uprzejmości interia.pl
REKLAMA

To, na co wszyscy liczyli, stało się faktem! Wojciech Nowicki wygrał konkurs młociarzy w igrzyskach olimpijskich w Tokio, a Paweł Fajdek wywalczył brąz. To dziewiąty i dziesiąty medal dla Polski w tokijskiej imprezie czterolecia (a w tym konkretnym przypadku – pięciolecia).

Po kwalifikacjach młociarzy byliśmy przekonani o świetnej formie Wojciecha Nowickiego, który uzyskał w nich najlepszy wynik. Drżeliśmy o Pawła Fajdka, gdyż trzeba było czekać do ostatniej kolejki drugiej grupy, by przekonać się o awansie naszego mistrza świata do finału.

Konkurs finałowy to jednak oddzielna rywalizacja i tego świadkami byliśmy właśnie w środę. Rywale od samego początku postawili trudne warunki. Mykhaylo Kokhan, Quentin Bigot i Eivind Henriksen rzucili w okolicach 79 m, co było niewątpliwie wspaniałymi rezultatami. W konkursie nie liczył się w ogóle Rudy Winkler, który nie posłał młotu nawet na odległość 78 m. Wszystkich za to pogodził Wojciech Nowicki. Nasz reprezentant na otwarcie rzucił 81,18 m, co ustawiło niejako konkurs. Nowicki poprawiał się z próby na próbę, a swoje apogeum sięgnął w trzeciej próbie. 82,52 m to jego nowy rekord życiowy, a smaczku dodaje fakt, że padł on na najważniejszej lekkoatletycznej imprezie.

Drugi z naszych reprezentantów Paweł Fajdek rozkręcał się z rzutu na rzut, choć zaczął, jak na niego bardzo spokojnie. W pierwszej kolejce osiągnął 77,58 m, co dawało mu dopiero 6. pozycję. Długo czekaliśmy aż osiągnie satysfakcjonujący rezultat, aż w końcu się doczekaliśmy. W 5. serii rzutów posłał młot na odległość 81,53 m, co w tamtej chwili dawało mu 2. miejsce tylko za Wojciechem Nowickim. Niestety w międzyczasie Fajdka przerzucił Norweg Henriksen, który po raz kolejny tego popołudnia pobił rekord życiowy (i tym samym rekord swojego kraju), osiągając wynik 81,58 m.

Wyniki konkursu młota mężczyzn:

  1. Wojciech Nowicki (POL) 82,52 m
  2. Eivind Henriksen (NOR) 81,58 m
  3. Paweł Fajdek (POL) 81,52 m
  4. Mykhylo Kokhan (UKR) 80,39 m
  5. Quentin Bigot (FRA) 79,39 m
  6. Nick Miller (GBR) 78,15 m
  7. Rudy Winkler (USA) 77,08 m
  8. Valeriy Pronkin (ROC) 76,72 m