REKLAMA

Znakomicie zakończyły się dla naszego kraju olimpijskie regaty w klasie 470 kobiet. Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar zakończyły wyścig medalowy na czwartym miejscu, co w ostatecznym rozrachunku pozwoliło im wyprzedzić Francuzki i zdobyć srebro!

Już od samego początku regat z udziałem Polek mogliśmy wiązać nadzieje medalowe, bowiem nasze reprezentantki po pierwszych dniach rywalizacji były na pozycjach liderek, dzięki m.in. dwóm odniesionym zwycięstwom. Niestety kolejne dni zmagań nie były tak udane w wykonaniu Skrzypulec i Ogar i Polki dały się wyprzedzić w klasyfikacji generalnej Brytyjkom i Francuzkom. Strata punktowa do tych drugich nie była jednak olbrzymia (wynosiła 4 „oczka” i przed wyścigiem medalowym była do odrobienia, biorąc pod uwagę fakt, że są one podwójnie punktowane. Nasze reprezentantki musiały również uważać na czwarte w klasyfikacji Słowenki, nad którymi miały 9 punktów przewagi.

Wiatr nie był jakiś imponujący, ale pozwolił na rozegranie wyścigów, co nie było regułą w ostatnich dniach. Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar od początku płynęły w czołówce i było widać, że walczą o najwyższą stawkę, gdyż popłynęły lewym halsem, a większość rywalek prawym. Za Polkami ruszyły w pogoń Francuzki. Dopłynięcie do pierwszego znaku nie wyszło jednak naszym reprezentantkom, gdyż były w tym miejscu na siódmej pozycji. Najważniejszą informacją była jednak ta, że Słowenki plasowały się dwie lokaty dalej. Na kursie z wiatrem Polki jednak przyspieszyły, wyprzedziły dwie załogi i płynęły na 5. pozycji, mając za sobą najgroźniejsze rywalki, czyli wcześniej wymienione Słowenki i Francuzki.

Taka sytuacja miała miejsce praktycznie do samej mety. Wtedy to świetnie zachowały się Skrzypulec i Ogar, gdyż na ostatnim znaku wyprzedziły Brytyjki, które musiały pozwolić dać się wyprzedzić. Polki wpłynęły na metę na czwartej pozycji, czyli dwie lokaty wyżej od Trójkolorowych. Oznaczało to, że nasze reprezentantki wyprzedziły w klasyfikacji generalnej przeciwniczki, mimo takiego samego wyniku punktowego. Francuzki złożyły po wyścigu protest przeciwko Brytyjkom, które miały celowo przepuścić Skrzypulec i Ogar. Sędziowie jednak go nie uznali, dzięki czemu do Polski nasze zawodniczki przywiozą srebro!

Wyniki:

1. Mills/McIntyre (Wielka Brytania)

2. Skrzypulec/Ogar (Polska)

3. Lecointre/Retornaz (Francja)

4. Fahrni/Siegenthaler (Szwajcaria)

5. Mrak/Macarol (Słowenia)

6. Wanser/Winkel (Niemcy)

7. Kondo Yoshida/Yoshioka (Japonia)

8. Bar Am/Tibi (Izrael)