REKLAMA

W czerwcu 2020 roku mFundacja rozstrzygnęła siódmą edycję swojego programu grantowego mPotęga. Do programu zgłoszono 523 projekty w dwóch kategoriach wiekowych, a wśród nich również dwa przygotowane przez nauczycieli matematyki z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 1 we Włocławku wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 20 we Włocławku „Wespół”. 

Głównym celem projektów jest rozwijanie potencjału intelektualnego uczniów, promowanie nauki matematyki oraz rozbudzanie samodzielności i kreatywności uczniów. Chcielibyśmy zwiększyć zaangażowania ucznia w proces zdobywania wiedzy. Projekty zakładają odejście od zadań teoretycznych na rzecz praktycznych. Mają one pokazać uczniom rolę matematyki w dalszym kształceniu i życiu dorosłym oraz odpowiedzieć na pytanie „po co się tego uczę i gdzie mogę to wykorzystać?”.

Projekty realizowane będą od września do grudnia 2020.

„Czary – Math czyli odczarowujemy matematykę” to projekt dla uczniów klas 4-6. Realizacja jego ma pokazać w ciekawy i zrozumiały sposób poprzez szereg aktywności, że matematyka nie jest taka trudna jak się uczniom wydaje i można ją polubić. Uczniowie poprzez zabawę i podejmowane działania utrwalą wiedze zdobytą na lekcjach. Będą poznawać geometrię składając matematyczne origami lub budując krawędziowce. Dowiedzą się co wspólnego ma matematyka z przyrodą. Każdy uczeń jak i jego rodzice będzie mógł sprawdzić swoją sprawność rachunkową walcząc o tytuł „Mistrza Tabliczki Mnożenia i Rachunków Pamięciowych”.

Natomiast uczniowie klas 7-8 będą realizować projekt „Matematyka na teraz i na potem”. Uczniowie na podstawie wyszukanych przez siebie informacji opracują na warsztatach rozwiązania przykładowych zadań oraz przygotują zadania utrwalające zdobytą wiedzę z matematyki przed sprawdzianem ośmioklasisty, które zostaną opublikowane w formie zbioru zadań „Gotowi na finał”. Odbędą się również warsztaty „Projektujemy ogród”, na których uczniowie zdobywać będą wiedzę potrzebną do stworzenia makiet lub planów swoich ogrodów czy „Remontujemy mieszkanie”, na których przygotują między innymi najkorzystniejszy kosztorys remontu na podstawie ofert miejscowych sklepów.

Ponadto oba projekty jako jedne z najwyżej ocenionych przez Kapitułę Konkursu, mają szansę zdobyć w głosowaniu internetowym Nagrodę Publiczności w postaci dodatkowych 5 tys. zł na dowolny cel związany z edukacją matematyczną. W głosowaniu weźmie udział 30 najlepiej ocenionych przez Kapitułę projektów – 15 adresowanych do uczniów klas 4-6 szkół podstawowych oraz 15 adresowanych do uczniów klas 7-8 szkół podstawowych. Głosowanie internetowe potrwa od 22 czerwca do 05 lipca 2020 roku! W czasie głosowania każda osoba będzie mogła oddać 1 głos raz na 24h. Głosowanie będzie miało miejsce na stronie https://mpotega.pl/glosowanie/