REKLAMA

Szefowie państw członkowskich Unii Europejskiej podczas wideokonferencji omawiali propozycję Komisji Europejskiej, aby w ramach walki z rozprzestrzenianiem się epidemii Koronawirusa, na co najmniej 30 dni zamknąć granice zewnętrzne Unii. Po konferencji o decyzji poinformował przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

O wprowadzenie ograniczeń w podróżowaniu na teren krajów Wspólnoty wnioskowała wcześniej szefowa KE Ursula von der Leyen.

Zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej, ograniczenie miałoby obowiązywać przez 30 dni i dotyczyć podróży, które nie są „istotne”. Okres tego ograniczenia mógłby zostać wydłużony „w miarę potrzeb”.

Zakaz nie obowiązywałby osób „długo” mieszkających na terenie UE, członków rodzin obywateli państw UE oraz dyplomatów. Według propozycji Komisji Europejskiej, osoby pomagające w walce z koronawirusem, w tym lekarze i naukowcy, powinni wciąż być wpuszczani na teren Unii Europejskiej. Von der Leyen oceniła, że ograniczenie, by było efektywne, musiałoby zostać wdrożone także przez cztery państwa stowarzyszone z Układem z Schengen (Islandię, Norwegię, Szwajcarię i Liechtenstein).