REKLAMA

Organizatorami uroczystości są: Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Prezydent Włocławka dr Marek Wojtkowski, Dowódca Garnizonu Toruń płk Remigiusz Zieliński. Wojewódzkie Obchody odbędą się we Włocławku.

Świętowanie rozpocznie się 15 sierpnia 2020 r. o godz. 9:30 złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Obrońców Wisły. Godzinę później na placu przed Bazyliką Katedralną pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny rozpocznie się uroczystość wojskowa. Następnie uczestnicy wezmą udział w mszy świętej, celebrowanej przez Ordynariusza Diecezji Włocławskiej, JE ks. bp. Wiesława Meringa. Z katedry, ulicami Włocławka odbędzie się uroczysty przemarsz, który zakończy się na Bulwarach im. Marszałka J. Piłsudskiego. Na mieszkańców czekać tam będzie historyczne miasteczko z epoki z wieloma atrakcjami: musztrą oddziału konnego, pokazem władania białą bronią i umiejętnościami jazdy konnej, przejażdżkami konnymi, polowym punktem poboru i punktem medycznym, obronnym stanowiskiem piechoty, obozem żołnierzy bolszewickich oraz pokazem sprzętu wojskowego.

O godz. 16:00 na scenie na Bulwarach z repertuarem pieśni patriotycznych wystąpi Orkiestra Wojskowa z Torunia, a o 17:00 dobrze znana włocławianom Kapela z Szaconkiem. Na zakończenie uroczystości grupa rekonstrukcyjna ZHR Bydgoszcz przeprowadzi inscenizacje historyczną Młodzi w obronie Włocławka.

Pełna informacja na temat obchodów 100. Rocznicy Obrony Włocławka: http://www.wloclawek.pl/pl/artykul/76/15555/15-sierpnia-odbeda-sie-wojewodzkie-obchody-100-rocznicy-obrony-wloclawka