REKLAMA

Teatr Impresaryjny im. Włodzimierza Gniazdowskiego we Włocławku zaprasza 7 grudnia 2019r., o godz. 18:00 na przedstawienie przygotowane przez Teatr Ludzi Upartych pt: Pastorałka.

Pastorałka – rodzaj udramatyzowanej kolędy wykonywanej dawniej przez wędrownych muzyków i żaków, w której tematyka bożonarodzeniowa poszerzona została o warstwę obyczajową. Tak mówi definicja. W polskiej teatralnej tradycji tytułem tym obdarzono widowiska ukazujące narodziny Jeszusa Chrystusa i towarzyszące im wydarzenia. Przedstawiano zatem dzieje Adama i Ewy, grzech pierworodny, wygnanie pierwszych Rodziców z Raju, losy kolejnych pokoleń naznaczone tym grzechem, wreszcie przyjście na świat Zbawiciela i Odkupiciela. Teksty ludowe wplatały w tę historię opowieści o krwawym królu Herodzie i pastuszkach spieszących za głosem Anioła do ubogiej stajenki i leżącej w Żłobie Dzieciny, o trzech królach I składanych przez nich Jezusowi darach.Wszystkim tym scenom towarzyszyły kolędy i bożonarodzeniowe pieśni. Część z tych historii opowiada i nasza Pastorałka, jednak punktem wyjścia do opowieści o narodzeniu Bożego Syna staje się w niej gorzka definicja współczesnego człowieka  i świata, w którym żyjemy.

W Pastorałce nie brakuje jednak znacznie weselszych i prostrzych tematów.  Są Górale pasący owce i zwiastujący im narodziny Jezuska Anioł, są Trzej Królowie i historia o Herodzie odegrana przez pełnych zapału komediantów. Jest Święta Rodzina  i piękne polskie kolędy.

Sprzedaż biletów prowadzi Kasa Teatru w dni powszednie w godz. 10.00 – 17.45 oraz w dniu spektaklu od godz. 17.00 do rozpoczęcia spektaklu,   tel. 54 231 47 66