REKLAMA

Ładna pogoda sprzyjała wczorajszemu (02.04.19) znakowaniu rowerów. Do włocławskiej komendy zgłosiło się 36 właścicieli rowerów, którzy postanowili oznakować swoje jednoślady. W jednym przypadku po sprawdzeniu w systemie okazało się, że rower pochodzi z kradzieży na terenie woj. dolnośląskiego.

W każdy pierwszy wtorek miesiąca istnieje taka możliwość. Między godz. 12 a 16 zainteresowani mogą zgłosić się do naszej komendy. W każdym przypadku funkcjonariusze przed czynnością znakowania sprawdzają w systemie informatycznym, czy rower nie figuruje na „czarnej liście”. Podczas tej czynności okazało się, że jeden z rowerów figuruje jako utracony w grudniu 2018 roku na terenie woj. dolnośląskiego. Rower został zabezpieczony przez mundurowych do prowadzonego postępowania. Z relacji właściciela wynika, że rower zakupił miesiąc temu na jednym z targowisk we Włocławku i nie posiadał on żadnych dokumentów.

W pozostałych przypadkach sprawdzenie w systemie nie wykazało żadnych nieprawidłowości i po naniesieniu odpowiedniego numeru identyfikacyjnego na ramę roweru właściciele jednośladów otrzymali karty identyfikacyjne potwierdzające znakowanie rowerów.

Znakowanie roweru zmniejsza ryzyko możliwości kradzieży. Każda ingerencja w strukturę jednośladu, starcia, szlifowanie budzi wątpliwości potencjalnego nabywcy co do legalności roweru.  A chodzi przecież o to, aby zminimalizować ryzyko kradzieży!

Kilka prosty rad, jak można zminimalizować ryzyko kradzieży roweru

· nie zostawiać roweru gotowego do drogi w miejscach publicznych, przed sklepem na ulicy,

· nie zostawiać rowerów na klatkach schodowych,

· rower zabezpieczać kłódką szeklową w kształcie litery „U” tzw. U – lock,

· bezwzględnie zakładać powyższy przyrząd w taki sposób, aby spinał koło, ramę,

· starać się parkować rowery  w zasięgu kamer wizyjnych. Kamery odstraszają złodziei,

· sfotografuj swój rower,

· oznakuj dodatkowo swój rower.

W związku z zbliżającymi się w maju komuniami włocławscy policjanci w maju i czerwcu znakować będą rowery w czterech terminach. Oprócz pierwszego wtorku każdego miesiąca tj. 07 maja i 04 czerwca będzie możliwość znakowania 21 maja i 18 czerwca. Wszystkich chętnych zapraszamy do komendy w tych terminach w godzinach 12-16.