REKLAMA

Autor: Karolina Korpalska

Od najdawniejszych czasów wiosna była symbolem odradzającego się cyklu życia, dlatego nasi przodkowie uważni wypatrywali pierwszych oznak, które zwiastowały jej nadejście. Pierwsza jaskółka na niebie czy pierwsza wiosenna burza były czytelnymi znakami, że przyroda budzi się do życia i można hucznie świętować nadejście wiosny.

Wiosna pierwsze oznaki w przyrodzie: pierwsze kwiaty i zakwitające krzewy oraz drzewa


Choć początek kalendarzowej przypada najczęściej między 20 a 21 marca to pierwsze oznaki wiosny w przyrodzie można zauważyć już kilka tygodni wcześniej. Zrównanie dnia z nocą następuje kilka dni przed kalendarzową równonocą wiosenną. Mimo tego, że kalendarzowa wiosna ma wyznaczoną konkretną datę w kalendarzu, kiedy wędrujące przez ekliptykę Słońce osiąga miejsce jej przecięcia z równikiem niebieskim w punkcie nazywanym punktem Barana, to pierwsze wiosenne oznaki w przyrodzie można zaobserwować kilka tygodni wcześniej. Już na przełomie lutego i marca natura, która przygotowuje się powoli do rozpoczęcia nowego cyklu życia, zaczyna sygnalizować swoje nadejście czytelnymi oznakami. Wraz ze stopniowym wydłużaniem się dnia i coraz wyższą temperaturą dobową przyroda zaczyna budzić się do życia – spod śniegu wyrastają pierwsze główki krokusów i pierwiosnków, na krzewach i drzewach pojawiają się pierwsze młode pędy – kwitną leszczyna, dereń, topole i wiązy. Dowodem na to, że zbliża się wiosna są pierwsze kwiatowe kobierce zawilców, przylaszczek, kokoryczy i złoci. Wiosnę zwiastują również pierwsze grzyby należące do rodzaju czarka, które nazywane bywają “grzybowymi przebiśniegami”.

Pierwsze zwiastuny wiosny: puszyste bazie
Wierzba iwa kwitnie najwcześniej ze wszystkich drzew. Zaczyna kwitnąć już na początku marca, wtedy na jej pędach pojawiają się charakterystyczne kwiaty, nazywane potocznie baziami. Puszyste kotki są miododajne, dlatego gdy tylko stają się większe i zmieniają barwę z szarej na złocisto żółtą, przyciągają pierwsze roje pszczół. Pod koniec lutego zaczynają również pylić olcha i leszczyna, co na pewno szybko odczują alergicy.