REKLAMA

16 lipca 2020 roku została otwarta wirtualna ścieżka edukacyjna WCEE, która powstała w ramach programu edukacyjnego: „Ucz się, poznawaj i badaj środowisko wokół nas”.

Ścieżka rozpoczyna się przy ujściu rzeki Zgłowiączki do Wisły, następnie cztery jej punkty poprowadzone są w jednym z najstarszych parków miejskich w Polsce, czyli w parku im. Henryka Sienkiewicza. Poniżej prezentujemy informacje na temat dwóch pierwszych punktów ścieżki:

Dwie Rzeki

Wielka Wisła i Zgłowiączka. Co je łączy? Ujście! Stoisz w miejscu, gdzie Zgłowiączka wlewa swoje wody czyli uchodzi do Wisły – królowej polskich rzek. Jej walory przyrodnicze chronione są tutaj w ramach europejskiego programu Natura 2000, obejmującego obszar siedliskowy Włocławska Dolina Wisły oraz obszar ptasi Dolina Dolnej Wisły. Czy coś nas może tutaj zaciekawić? Owszem. Jeśli przyjdziesz tu wieczorem jest duża szansa, że zobaczysz płynącego tuż przy brzegu bobra Castor fiber. Zimą można w tym miejscu obserwować wiele ptaków, są to np. kaczka krzyżówka, gągoł, łyska, nurogęś, ale najliczniej występują łabędzie nieme Cygnus olor. Niektóre ptaki noszą obrączki, więc możesz zanotować symbol i numer, a następnie przesłać do Stacji Ornitologicznej w Górkach k. Gdańska. Otrzymasz w zamian informację o swoim łabędziu np. ile ma lat, kto, kiedy i gdzie założył mu obrączkę. W tym miejscu możesz mieć również okazję zaobserwować bielika Haliaeetus albicilla.

Pełny opis: http://www.wcee-ekospacery.pl/

Amerykańskie drzewa

W parku im. Henryka Sienkiewicza można spotkać m.in. kłęk amerykański, zwany też kłękiem kanadyjskim (Gymnocladus dioica). We Włocławku jest to jedyny tak okazały przedstawiciel tego gatunku. Przyjrzyj się uważnie jego korze, liściom i znajdź największy – mogą osiągać długość nawet 80 cm! Natomiast jego owoce (brązowe strąki) od zimy do wiosny stopniowo opadają na ziemię. Dawniej nasiona kłęku kanadyjskiego były wykorzystywane jako substytut kawy czyli zamiast kawy. Drzewo jest bardzo dekoracyjne, a najpiękniej prezentuje się jako pojedyncze drzewo rosnące na dużych przestrzeniach parku i przestronnego ogrodu

Kłęk ma tutaj odpowiednie towarzystwo i nie jest jedynym obcym drzewem w tym miejscu. Rozejrzyj się, a dostrzeżesz glediczję trójcierniową czyli iglicznię trójcierniową (Gleditsia triacanthos L Trzeba na nią jednak uważać, bo jest uzbrojona. Jej pień i pędy pokryte są licznymi, sztywnymi i długimi trójdzielnymi cierniami o długości nawet do 15-17 cm!

Kasztanowiec zwyczajny Aesculus hippocastanum rosnący tuż obok igliczni – jego ojczyzną jest też Ameryka Północna. Tego drzewa prezentować nie trzeba, jego brązowe nasiona, popularnie zwane ”kasztanami” zna każdy z nas. Nieco dalej znajdziesz orzecha czarnego Juglans nigra, naturalnie z Ameryki Północnej. Czy wiesz, że dawniej z jego drewna wykonywano śmigła do samolotów?

Po przeciwnej stronie ścieżki bliżej mostku nad Zgłowiączką posadzono kolumnowe odmiany dębów. Zauważ, że nie mają typowego pnia i korony, ale od dołu do góry są jednakowo szerokie. Przypominają kolumnę stąd ich nazwa. Poznane wyżej drzewa występują głównie jako nasadzenia w parkach, których stają się ozdobą, za wyjątkiem kasztanowca, którego spotkać można w lasach.

Pełny opis: http://www.wcee-ekospacery.pl/