REKLAMA

Zespół Szkół Muzycznych im. Czesława Niemena we Włocławku, szkoła, która nie tak dawno obchodziła 70-lecie swojego istnienia, zadebiutował w sieci projektem pod nazwą „Wirtualne Drzwi Otwarte”. Projekt ten pozwala szkole realizować jej podstawowe zadania, takie jak edukacja dzieci i młodzieży oraz popularyzacja kultury muzycznej w środowisku lokalnym. Przy okazji stał się sposobem na promocję szkoły we Włocławku i okolicach, w związku z trwającą w szkole rekrutacją.

Projekt powstał spontanicznie, z potrzeby chwili. 12 marca 2020 roku w Zespole Szkół Muzycznych miały się odbyć „Drzwi Otwarte”, podczas których swoimi umiejętnościami aktorskimi popisać się mieli uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej, a towarzyszyć im miały występy uczniów i nauczycieli ZSM. Niestety, pojawienie się epidemii koronawirusa w kraju pokrzyżowało szyki organizatorom, zamykając nie tylko „Drzwi Otwarte”, ale i drzwi wszystkich szkół i instytucji kulturalnych w Polsce. Obserwując stopniowe przenoszenie się działalności kulturalnej do sieci, a jednocześnie zmagając się z trudnościami zdalnego nauczania w zakresie przedmiotów artystycznych, nauczyciele, zainspirowani m.in. akcją rekrutacyjną prowadzoną przez wyższe uczelnie muzyczne, pokusili się o przeniesienie „Drzwi Otwartych” do sieci. Pomysł pojawił się 17 kwietnia, a już 20 kwietnia gotowy był wstępny harmonogram działań.

Projekt zakładał przedstawienie „Bajki o instrumentach muzycznych” na motywach utworu Joanny Wiśnios pod tym samym tytułem, jak również prezentację instrumentów – bohaterów bajki, przez nauczycieli szkoły. Dodatkowo pojawił się zamysł nagrania przez tychże nauczycieli przeboju z repertuaru patrona szkoły, jak również ukazanie radości ze wspólnego muzykowania za sprawą występów uczniowskich zespołów instrumentalnych i wokalnych.

W tym celu stworzone zostało na facebooku wydarzenie pod nazwą „Wirtualne Drzwi Otwarte ZSM”, równolegle zaś powstał kanał na youtube, gdzie prezentowane są filmy udostępniane w wydarzeniu. 23 kwietnia opublikowany został szczegółowy plan wirtualnych spotkań ze szkołą muzyczną, zaś wydarzenie wystartowało 25 kwietnia o godz. 10:00. Początkowo zaplanowano atrakcje na 9 dni: 9 odcinków „Bajki o instrumentach muzycznych” emitowanych kolejno przez 9 dni o godz. 10:00, popołudniowe prezentacje poszczególnych instrumentów (bohaterów „Bajki…”), a także występy duetu skrzypcowego, kwartetu gitarowego i chóru Canto w kameralnej odsłonie. Zwieńczeniem cyklu miała być muzyczna niespodzianka przygotowana przez nauczycieli. Wszystko nagrywane w domach, w myśl akcji #zostańwdomu .

Harmonogram udało się zrealizować w pełni, dodatkowo na dzień 3 maja w godzinach popołudniowych zaplanowano wirtualne spotkanie z psychologiem na temat „Jak nauka gry na instrumencie wpływa na mózg?”, adresowane w szczególności do rodziców kandydatów do szkoły muzycznej (ale nie tylko). Zaprezentowany w dniu 3 maja o godz. 18:00 przebój z repertuaru Czesława Niemena – „Pop papugami” w wykonaniu nauczycieli ZSM – szybko zdobył popularność i w ciągu godziny od premiery miał już ponad 100 wyświetleń.

Życie jednakże pisze własne scenariusze. W trakcie realizacji projektu zaczęli się zgłaszać kolejni chętni do pochwalenia się swoimi instrumentami, dlatego, począwszy od 4 maja, po podsumowaniu dotychczasowych prezentacji, zaplanowane zostały dalsze atrakcje. Wszystkim przyświeca wspólny cel: zainteresowanie mieszkańców Włocławka i okolic (ale nie tylko!) kulturą muzyczną.