Dziewiąty dzień igrzysk w Tokio miał słodko-gorzki smak. Przeżyliśmy dziś katastrofę związaną z wyścigiem medalowym z udziałem Piotra Myszki w klasie RS:X, a także zasmakowaliśmy nieba wraz ze sztafetą mieszaną.

Golf

Adrian Meronk zaliczył po trzecim dniu rywalizacji ma bilans jednego uderzenia poniżej par i w klasyfikacji generalnej zajmuje 46. miejsce

Jeździectwo

Jan Kamiński zajął miejsce poza trzydziestką w ujeżdżaniu, a polska reprezentacja zajmuje 12. miejsce w klasyfikacji generalnej Wszechstronnego Konkursu Konia Wierzchowego.

Lekkoatletyka

400 m przez płotki kobiet – Joanna Linkiewicz zajęła 4. miejsce w swoim biegu eliminacyjnym i awansowała do półfinału tej konkurencji, Jej czas 54,93 s to nowy rekord życiowy Polki.

Skok o tyczce mężczyzn – Piotr Lisek skoczył 4,75 m w trzeciej próbie i awansował do finału konkursu tyczkarzy. Odpadli Robert Sobera (5,50 m) oraz Paweł Wojciechowski (5,30 m)

800 m mężczyzn – Patryk Dobek był trzeci w swoim biegu eliminacyjnym i awansował do półfinału. Sztuka awansu udała się także Mateuszowi Borkowskiemu, który zajął 2. miejsce w swoim wyścigu.

100 m przez płotki kobiet – Pia Skrzyszowska zajęła 2. miejsce w trzecim biegu eliminacyjnym i wywalczyła bezpośredni awans do półfinału. Jej czas (12,75 s) to nowy rekord życiowy. Do półfinału awans z czasem uzyskała również Klaudia Siciarz (12,96 s).

800 m kobiet – Joanna Jóźwik zajęła w swoim biegu półfinałowym 4. miejsce i nie awansowała do finału tej kokurencji.

4 x 400 m mix – Polska (Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic oraz Kajetan Duszyński) wygrali bieg finałowy i zdobyli złoty medal igrzysk olimpijskich. Czas naszych zawodników (3:09,87) to nowy rekord olimpijski oraz rekord Europy.

Pływanie

100 m stylem motylkowym mężczyzn – Jakub Majerski zajął 5. miejsce w finale tej konkurencji. Jego czas (50,92 s) to nowy rekord Polski.

50 m stylem dowolnym mężczyzn – Paweł Juraszek zajął 6. miejsce w swoim półfinale i nie awansował do finału tej konkurencji. W stawce 16. półfinalistów uplasował się na 14. pozycji.

50 m stylem dowolnym kobiet – Katarzyna Wasick zajęła 3. miejsce w swoim półfinale i awansowała do finału tej konkurencji. Polka z czasem 24,26 s została sklasyfikowana na 5. miejscu wśród wszystkich półfinalistek.

Podnoszenie ciężarów

kategoria do 96 kg mężczyzn – Bartłomiej Adamus w dwuboju uzyskał 360 kg (163 + 197) i zajął 7. miejsce.

Siatkówka plażowa

1/16 finału mężczyzn – Piotr Kantor/Bartosz Łosiak – Herrera/Gavira (Hiszpania) 1:2 (29:31, 21:19, 7:15). Porażka oznacza odpadnięcie z turnieju.

Strzelectwo

karabin 3 pozycje kobiet – Aneta Stankiewicz zajęła 16. miejsce w eliminacjach tej konkurencji i uzyskała 1167 punktów.

Żeglarstwo

49er FX kobiet – Aleksandra Melzacka/Kinga Łoboda

1. wyścig – 20. miejsce
  2. wyścig – 17. miejsce
  3. wyścig – 19. miejsce Klasyfikacja generalna po dwunastu wyścigach – 15. miejsce i brak awansu do wyścigu medalowego

49er mężczyzn – Łukasz Przybytek/Paweł Kołodziński

1. wyścig – 17. miejsce
  2. wyścig – 1. miejsce
  3. wyścig – 15. miejsce Klasyfikacja generalna po dwunastu wyścigach – 9. miejsce i awans do wyścigu medalowego

RS:X kobiet – Zofia Noceti – Klepacka w wyścigu finałowym zajęła 5. miejsce i w klasyfikacji generalnej była n 9. pozycji.

RS:X mężczyzn – Piotr Myszka w wyścigu finałowym został zdyskwalifikowany i spadł przez to na 6. pozycję w klasyfikacji generalnej