REKLAMA

Już po raz kolejny Liga Morska i rzeczna organizuje spływ tratwą z południa Polski nad Bałtyk. W tym roku tratwa płynie z Krakowa do Kołobrzegu, a po drodze zatrzymała się we Włocławku.

Włocławek znalazł się także na liście ‚przystanków’ tratwy „Pielgrzym”. Flisacy zacumowali wczoraj na przystani przy ul. Piwnej u ujścia rzeki Zgłowiączki. Na przystani oficjalnie powitała ich prezydent Barbara Moraczewska.

Inauguracja ekspedycji odbyła się 18 maja w Krakowie, skąd Wisłą dotarła do Wyszkowa. Po drodze zawinęła do Kazimierza Dolnego, Puław, Dęblina. Drugi etap wyprawy rozpoczął się 26 czerwca. Załoga ma zamiar przebyć trasę Bugiem, Narwią, Wisłą, Notecią, Odrą do Szczecina, a następnie (etap 3) przez Zalew Szczeciński i Morze Bałtyckie, aż do Kołobrzegu. Celem wyprawy jest uczczenie roku Ligi Morskiej i Rzecznej, którym jest rok 2019.

Na pokładzie tratwy płyną przedstawiciele różnych środowisk, zawodów i zainteresowań. Młodzież i dorośli. Uczestnicy rejsu odwiedzają wiele miejscowości niosąc przesłanie o ich znaczeniu i naturalnym oraz historyczno-kulturowym, dziedzictwie.

Na osiemnastometrowym maszcie podniesiona została biało-czerwona bandera, a tratwa nosi nazwę „Pielgrzym”. Oprócz narodowej bandery na pokładzie zostaną podniesione flagi miast, powiatów i innych jednostek administracyjnych, do których dotrze tratwa. – Będzie to symbol jedności Polaków wokół spraw morza i rzek.

no images were found

fot. Martyna Drzewiecka