Czy  Nasz Włocławek musimy kojarzyć tylko z dziurawymi drogami,  ketchupem i jedyną na tym odcinku Wisły tamą? Czy mieszkańcy ponad 100-tysiecznego miasta nie zasługują na szczyptę kultury i łyk rozrywki? Jak pokazał czas jak najbardziej TAK, a luty  był wyjątkowo „kulturalnym” miesiącem w naszym mieście. 

Na włocławskich scenach mogliśmy gościć m.in. Zespół Cree, Wojciecha Tremiszewskiego, Szymona Jachimka, Rafała Paczesia, Pawła Domagałę i Kabaret Jurki. Pokazuje to różnorodność i pełen wachlarz artystycznych doznań i możliwości dla każdego Włocławianina.

Trzeciego lutego o godzinie 19 we Włocławskim Centrum Kultury – Browar B odbył się koncert   upamiętniający dwudziestą  piątą rocznicę śmierci Ryszarda Riedla. Na scenie wystąpił syn Ryszarda, Sebastian wraz z zespołem  Cree. Był to fenomenalny „wehikuł czasu” dla wszystkich fanów Ryśka i jego twórczości. Cały koncert miał charakter nostalgiczny i sentymentalny, a zespół  Cree wraz z Sebastianem Riedlem zadbał o podobną atmosferę, którą mogliśmy obserwować na koncertach jego Ojca.

Kilka dni później 7 lutego w Garage Hotel mieliśmy ogromną przyjemność  oglądać  dwóch improwizatorów (eks kabaret Limo) czyli Wojciecha Tremiszewskiego i  Szymona Jachimka. Duet prosto z Pomorza postanowił rozgrzać swoim niekonwencjonalnym programem uczestników  swojego spektaklu. Całe wydarzenie miało charakter improwizacji – czyli aranżowanych scenek i gier włączających do interakcji publiczność. Pomysły w dużej mierze poruszały się w „okolicach Włocławka”, a puenty potrafiły również często zaskoczyć samych artystów.  Sam duet i organizatorzy w zakulisowych rozmowach już dziś zapowiedzieli swój kolejny przyjazd do naszego Miasta – szczegóły wkrótce.

W sobotę 9 lutego w Browarze B gościliśmy Kabaret Jurki – ze swoim programem Last Minute. To był dosłowny „Last Minute” dla Naszej lokalnej społeczności, ponieważ jak przyznaje grupa trwają już kolejne przygotowania do nowego programu i nowej trasy. To nie był pierwszy występ tej zielonogórskiej grupy kabaretowej w naszym mieście, natomiast ze względu na atmosferę i ilość Włocławian zgromadzonych na występie na pewno najlepszy. Liderem grupy jest Wojciech Kamiński znany m.in. z produkcji serialu  „Spadkobiercy”  i grupy improwizacyjnej  „Siedem Razy Jeden”.

Równocześnie w Hali Mistrzów mogliśmy uczestniczyć w Gali Stand Up Show.  Była to pierwsza gala stand-upu we Włocławku. Możemy śmiało stwierdzić, że było to wydarzenie na skalę naszego miasta wyjątkowe i nietuzinkowe. Stand up w Polsce to zjawisko raczkujące lub stawiające swoje pierwsze kroki, natomiast rozwija się bardzo dynamicznie pod względem artystycznym – z pewnością nie była to ostatnia taka gala we Włocławku. Ze swoimi programami wystąpili m.in. Rafał Pacześ, Kacper Ruciński, Rafał Rutkowski oraz Katarzyna Piasecka. Całe wydarzenie trwało prawie trzy godziny i przyciągnęło na trybuny Hali Mistrzów prawie 4 tysiące widzów.

Dzień później na scenie Browaru B oglądaliśmy najnowszą edycje spektaklu „Szalone Nożyczki”.
Jest to kultowy i znany scenariusz – utwór cieszy się powodzeniem w najlepszych teatrach komediowych świata już od ponad 50-ciu lat. Głównym bohaterem jest przebojowy fryzjer, który prowadzi salon w lokalu wynajętym od Pani Izabeli. Co się działo później? Jakie perypetie spotkają bohaterów? Tego dowiadujemy się na bieżąco ponieważ podczas występu mieliśmy interakcję aktorów z publicznością  co sprawia, że spektakl kończy się za każdym razem inaczej. Włocławianie mieli okazję oglądać:  Krzysztofa Ibisza, Urszulę Dębską, Leszka Stanka, Dominikę Gwit, Alana Andersza oraz Macieja Wilewskiego.

Ostatni weekend  lutego to istna gradka dla fanów twórczości Pawła Domagały.  Ten wrocławski aktor i piosenkarz ugościł naszą publiczność w Browarze B w ostatni piątek (22 lutego). Był to koncert w ramach „1984 TOUR”, na który Włocławianie dostawali się drzwiami i oknami. Nie musimy dodawać, że wszystkie bilety zostały wyprzedane długo przed koncertem, co jasno pokazało jak WŁOCŁAWEK pragnie twórczości Pawła Domagały. Była to już kolejna wizyta wokalisty w naszym mieście.

Miesiąc  i przegląd wydarzeń w lutym kończymy również w Centrum Kultury  – Browar B. To właśnie tu coś dla fanów XX-lecia międzywojennego. W programie wyjątkowego koncertu usłyszeliśmy przedwojenne szlagiery, m.in. „Seksapil”, „Na pierwszy znak”, „Umówiłem się z nią na dziewiątą” i oczywiście „Miłość Ci wszystko wybaczy”. W rolach głównych  mogliśmy oglądać absolwentów  wokalistyki jazzowej Akademii Muzycznej w Bydgoszczy: Emilię Czekałę, która śpiewała głosem Ordonki, Tadeusza Seiberta jako Bodo,  a o oprawę muzyczną zadbał Zespół Kameralny Orkiestry im. Johanna Straussa. Dzięki odpowiedniej charakteryzacji aktorów sceny i aranżacji utworów  spektakl mógł wprawić widzów w atmosferę klimatu Warszawy okresu międzywojennego.

W rolach głównych  mogliśmy oglądać absolwentów  wokalistyki jazzowej Akademii Muzycznej w Bydgoszczy: Emilię Czekałę, która śpiewała głosem Ordonki, Tadeusza Seiberta jako Bodo,  a o oprawę muzyczną zadbał Zespół Kameralny Orkiestry im. Johanna Straussa. Dzięki odpowiedniej charakteryzacji aktorów sceny i aranżacji utworów  spektakl mógł wprawić widzów w atmosferę klimatu Warszawy okresu międzywojennego.

To tylko kilka przykładów wydarzeń kulturalnych we Włocławku. Spektakl, koncert, stand up, kabaret w naszym mieście to już normalka, coś co towarzyszy nam od jakiegoś czasu. W dużej mierze dzięki powstaniu Browaru B. Natomiast nie zapominajmy, że inne lokale, puby i restauracje też dbają o KULTURĘ we Włocławku. Dlatego, śledźcie nasze newsy, wpisy i portal WLC.PL.  Niebawem kolejna dawka zapowiedzi, relacji oraz wywiadów na łamach naszego portalu.

Kacper Gładkowski

Materace KOŁO